Měl by to být dobrý rok, slibuje ministr školství Marcel Chládek před začátkem nového školního roku. Důvody jsou dva: vláda ministrovi schválila Strategii vzdělávací politiky České republiky do roku 2020 a ministr financí Andrej Babiš resortu přidal 4,2 miliardy, z toho přes polovinu na platy učitelů. V napětí vyvolaném těmito dvěma informacemi se odehrávají všechny aktuální problémy českého školství. Na papír jsme už sesypali řadu koncepcí, plánů a vizí, ale když hledáme zdroje, z nichž by se všechny ty krásné plány zaplatily, skončíme u zvyšování platů učitelů, uklízeček a školníků. Dlouhodobé investice do rozvoje školství nepřijdou prakticky nikdy.

Ode zdi ke zdi

Abychom ministru Chládkovi nekřivdili – strategie vzdělávání je mimořádně důležitý koncepční materiál, který chyběl. Díky Chládkově aktivitě i práci předchozího ministra Petra Fialy tedy konečně máme krátkodobou vizi rozvoje školství. Víme, čeho chceme docílit; víme, co je k tomu konkrétně třeba udělat; nevíme ale, kolik na to bude peněz a jak velkou politickou podporu toto nové směřování bude mít, a to nejen v opozičních, ale i v koaličních řadách (o tom není ve vládní strategii ani slovo). Nemylme se: vláda schválila strategii, nikoli však konkrétní kroky, které jsou k jejímu naplňování potřeba. O ty bude ministr muset bojovat každým dnem, o jejich užitečnosti bude muset přesvědčovat politiky i odbornou veřejnost, na ně bude muset najít peníze, ale hlavně kvalitní lidi. A to je politika trochu jiného než teoretického druhu. Má-li se za sedm let v systému něco změnit, je třeba začít hned, systematicky, důsledně. Ministr Chládek dělá dojem, že je připraven, v nejdůležitějších bodech, na nichž stojí nová koncepce, se o tom ale dá dost pochybovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.