V září 1986 proniklo šest československých pohraničníků na území Spolkové republiky Německo. Tam zastřelili místního občana Johanna Dicka na turistické procházce. Spletli si ho s polským utečencem, kterého pronásledovali poté, co úspěšně překonal hranice. Když zjistili svůj omyl, Dicka odvlekli do ČSSR a odvezli do nemocnice v Plané u Mariánských Lázní. Už dávno mrtvého.

Proč začínáme komentář tak krvavou historkou z doby ostnatých drátů? Protože Dickovými vrahy byli příslušníci páté brigády Pohraniční stráže Cheb. Právě té jednotky, u níž dvacet let sloužil jako politruk Václav Sloup, který se teď stal za KSČM radním pro střední školství a mládež v Karlovarském kraji.

Když o tom napsaly Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes, komentoval to vlastně jen spisovatel a publicista Jan A. Novák. Napsal na Facebooku s dávkou sarkasmu: "Poslední poznámka v žákovské knížce karlovarského záškoláka: Zastřelen při pokusu o nedovolené opuštění školy."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.