Jedním z problematických návrhů, které se ministr školství Petr Fiala snaží prosadit ve svém připravovaném návrhu novely zákona o vysokých školách, je možnost odložení povinného zveřejňování diplomových, bakalářských a doktorských prací českými vysokými školami a jejich utajení až na jeden rok po obhajobě získaného vysokoškolského titulu (titul sám má ovšem i po tuto dobu být veřejně použitelný).

Toto ustanovení protiřečí deklaracím o důrazu na zvyšování kvality českých vysokých škol. Zveřejňování závěrečných prací sice není všelékem, je ale zcela jistě základním předpokladem veřejné kontroly i nezávislého posouzení kvality toho, co se ve vysokoškolském studiu odehrává, jaká je jeho kvalita.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se