ČNB v poslední zářijový den v souladu s očekáváním zpřísnila měnovou politiku. To překvapením nebylo – vyšší inflace, neposilující koruna, růst inflace v eurozóně a rostoucí inflační očekávání v ČR nenechaly strážcům cenové stability z Příkopů moc jiných možností. Jinak se ale jednalo o jedno z nejdramatičtějších a nejpřekvapivějších měnověpolitických rozhodnutí v moderní historii ČR. Proč?

1. Velikost pohybu. Růst sazeb o třičtvrtě procentního bodu je krajně nezvyklý (naposledy byl podobný/větší pohyb někdy koncem 90. let) a ukazuje na dvě věci: paniku a odhodlání. Paniku z toho, že inflační vývoj je mnohem horší, než si ČNB myslela, a odhodlání nespoléhat (jako FED nebo ECB) na to, že inflace nějak odejde, ale něco s ní dělat. Vzhledem (slovy Friedmana) ke „dlouhým a proměnlivým zpožděním“, kterými je vliv monetární politiky na reálnou ekonomiku prostoupen, nešlo ČNB ani tak o zajištění, že inflace rychle klesne, jako spíše o vyslání zprávy, že vyšší inflací nemá v ČR místo. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.