Luděk Niedermeyer, nyní poslanec Evropského parlamentu (s kterým mne pojí přátelské vztahy, takže v této výměně názorů nevidím vůbec nic osobního), nesouhlasí s mým názorem na ruské sankce, považuje jej za “špatný, krátkozraký a nezodpovědný”. Jádro mého pohledu na věc přitom on sám vystihnul perfektně, když interpretuje můj apel na posilování ekonomické a vojenské síly Evropy tak, že Rusko může postupovat, jak dnes postupuje do doby, než my budeme silnější.

Je to přesně tak. Nejde při tom o skutečnost, že Západ je vojensky silnější již dnes. Absurdní představa plné vojenské konfrontace s Ruskem je mimo realitu. Rozhodující jsou však dvě věci, stejně jako v období studené války. Za prvé, musíme chápat základní zájmy protivníka a při jeho – byť slabší, ale stále podstatné vojenské a ekonomické (dodávky energií do Evropy) síle tyto zájmy respektovat. Za druhé, musí fungovat zastrašovací efekt, tedy druhá strana musí vědět, že v případě zásadního ohrožení našich zájmů jsme rozhodnuti využít naší vojenské síly a jsme k tomu nejen materiálně, ale hlavně politicky a společensky připraveni. Západ pokulhává v obojím.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.