Když Bill Gates přijede ráno do své kanceláře, otevře si plechovku dietní coly. Má za sebou cestu v osobním autě, které je tvořeno 1200 kilogramy oceli, 350 kilogramy plastů a 200 kilogramy lehkých slitin. Vzdálenost z domu do kanceláře je šest kilometrů a vede po silnici. Znamená to, že kola vozu přejedou asi po 15 tisících tun betonu. Jo a mimochodem, tři plechovky coly denně, to je asi 16 kilogramů hliníku za rok. Kdyby vás to náhodou zajímalo.

Výčtem těchto údajů začíná recenze knížky "Jak se dělá moderní svět: Materiály a dematerializace", kterou Bill Gates zveřejnil minulý pátek na svém blogu. "Nejenže jsem se z knihy dozvěděl některá ohromující fakta, ale zároveň jsem díky ní získal nový pohled na materiály, jež umožnily existenci moderního světa," napsal Gates.

Knížku napsal jeho "oblíbený autor", jak v recenzi zdůrazňuje. Jde o téhož muže, kterého už Gates několikrát označil za jednoho z nejinspirativnějších a nejzajímavějších intelektuálů současnosti. Je českého původu, jmenuje se Václav Smil a žije v Kanadě. Smil je tím, koho bychom mohli nazvat mezioborovým akademikem. Renesančním člověkem, chcete-li, a pokud se v naší době tenhle termín ještě používá.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se