Za tři dny bude Bohuslav Sobotka jmenován premiérem. Zbývají dvě otázky: Bude Miloš Zeman dělat problémy se jmenováním jednotlivých ministrů? A neznamená už nyní jeho postup nenápadný posun k poloprezidentskému systému?

Na první otázku odpovíme, že spíše ne. Na vetování jmen, která se mu nelíbí (Zaorálek, Dienstbier), nemá prezident dost síly. Proto také pozornost oficiálně zaměřil jiným směrem - na budoucího ministra vnitra Chovance, který "nepublikuje v oboru", a ministra průmyslu Mládka, jenž "nemá bezpečnostní prověrku". Sám Zeman přitom ví, že jeho argumenty jsou chabé; smyslem hry je hlavně snaha neztratit tvář. Zeman dlouhodobě prohlašoval, že si bude chtít k vládní sestavě říci svoje, tak alespoň něco vymyslet musel. Dohrávat hru do konce u Ústavního soudu se patrně neodváží.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se