Během přípravy „transparenční“ novely zákona veřejných zakázkách jsem opakovaně čelil otázkám od novinářů i veřejnosti, kolik se asi díky ní ušetří. Zda větší míra soutěžení a kýžená eliminace předražených zakázek připravených „na míru“ spřízněným dodavatelům povede k úspoře deset, dvacet či víc procent z šesti set miliardové sumy ročních veřejných výdajů na veřejné zakázky. Mimochodem, sám vládní návrh odhadoval v důvodové zprávě úsporu 15%, tedy 87 miliard Kč.

Odmítal jsem takovou magii s čísly, protože něco takového se opravdu nijak spočítat nedá. Navíc státní instituce mají vždy tendenci utratit právě tolik – ne méně, ne více než – kolik je jim pro ten který rok rozpočtově přiděleno. Cílem „transparenční“ novely pak podle mne mělo být spíše to, aby za rozpočtově přidělené peníze dostali zadavatelé větší a lepší plnění – více silnic či škol – než samotné snížení veřejných výdajů.

O samotné prospěšnosti úspor z „předražených“ zakázek však nikdo nepřemítal, to bylo v kategorii „o tom se nediskutuje“. A ejhle, rok se s rokem sešel, a narodilo se úsilí k demolici novely, které se odpíchlo od startovacího bodu – nářku nad snížením objemu veřejných zakázek, za který prý může novela. Ti, kteří se sami podívali na statistiky za loňský rok, kroutili hlavami: jak někdo může říkat, že veřejné zakázky poklesly, když statistiky ukazují, že naopak narostly? Vysvětloval jsem, že rok 2012 byl tak mimořádný, že se z něj žádný přiměřený závěr udělat nedá. Jednak snížením limitů do sledovaných kategorií zakázek přibyly takové, které tam dřív nebyly – odtud ten jakoby nárůst, prostě srovnávání nesrovnatelného. A pak: před účinností novely v dubnu se spousta zadavatelů „předzásobila“, a poté několik měsíců nastal pochopitelný propad, umocněný dlouhým čekáním na prováděcí vyhlášky. K tomu navíc masivní rozpočtové škrty ke krocení veřejného dluhu. Prostě z údajů za loňský rok si každý zobecní závěry, jaké chce, ale žádné rozumné se vzhledem k mimořádnosti roku udělat nedají. To je jak vzít si rok 1993 a zkoušet nad ním dumat, jak meziročně narostl zahraniční obchod se Slovenskem.

Pokles veřejných zakázek (ať už nastal či ne) však v debatě k mému nezměrnému překvapení vyzníval jako již apriori negativní jev. Přitom připomínám: veřejné zakázky nejsou pojmem měřitelným, počitatelným. Počítat lze jen buď zadávací řízení (to je pro hospodářství či veřejné blaho docela nezajímavé číslo, a to i s ohledem na témata jako účelové dělení zakázek apod.). Anebo lze počítat peníze veřejným sektorem utracené. Pokud by hypoteticky dříve úředník z důvodu své „zainteresovanosti“ zaplatil dodavateli 100 a v důsledku větší nucené publicity o zakázkách by nyní za totéž po soutěži zaplatil jen 80, i toto by znamenalo onen „pokles“ veřejných zakázek. Je to špatně?

Ano, keynesiáni i mnozí představitelé levice nejspíše doporučí zvýšení veřejného utrácení jako stimul k hospodářskému růstu. Pokud však nářky nad údajným poklesem veřejných zakázek přicházejí z pravice, jeví se to poněkud zvláštním. Je lepší vybírat více daní, více prostavět či jinak utratit přes státní pokladnu, a tím oživovat hospodářství? K menšímu šetření a většímu utrácení přeci vyzývají už i představitelé EU… Nevím, nejsem ekonom, hodnotit nechci. Ale jestliže tak má či nemá být, o tom nechť vláda rozhodne nastavením rozpočtu a ne tím, že seškrtá požadavky transparentnosti v novele zákona o veřejných zakázkách. Už i proto, že tato nepřinesla nové restrikce či složité postupy, ale jen: zveřejňovat, zveřejňovat, zveřejňovat. Že se toto některým úředníkům a firmám nelíbí, je pochopitelné – někomu se vždy ve tmě loví lépe. A tak jsou úspory na veřejných zakázkách po roce tlačeny ze společensky žádoucích mezi nežádoucí jevy.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist