Český prezident obžalován z velezrady. Zní to bombasticky. Projednávání před Ústavním soudem, pokud žalobu neodmítne, ale bude mnohem prozaičtější. Leč o to důležitější pro budoucnost.

Senát totiž otevřel šanci upřesnit, co si prezident může a co už nesmí dovolit vůči Ústavě, soudní moci. A také vůči občanům, v jejichž zájmu má podle svého slibu úřad zastávat.

Žaloba není důsledkem nějakého zdivočení Senátu. Její autoři uvádějí pět případů, kdy měl prezident porušit Ústavu. A pokud dojdou k tomuto názoru, mají senátoři nejen právo, ale možná i povinnost žalobu podat. Tím spíš, že žádná jiná instituce ani občan, to udělat nemůže.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se