Jsme si opravdu jistí, že první přímá volba českého prezidenta probíhá v roce 2013? Z hlavních témat debaty - jež se stočila na otázky vzdálené historie, válečného vyrovnání, odsunů Němců a podstaty českého vlastenectví - to spíše vypadá, že žijeme o sedmdesát až sto padesát let dříve. Jaký to paradox: nová hlava moderního českého státu, která ve světě bude jednat o "výzvách pro 21. století", které si nota bene oba kandidáti uvědomují, má být vybrána na základě uměle oživovaných antiněmeckých resentimentů starých snad jako označení Bohemia!

Že se zasutých předsudků vůči všemu německému chopil právě Miloš Zeman, nikoho nepřekvapilo. Zdatný rečník-manipulátor, kterým Zeman vzhledem ke způsobu, jakým se v minulosti dostával k moci, bezesporu je, využije všeho, co je v dané situaci po ruce. A pranic mu nezáleží na tom, jak se věci skutečně mají.

Zeman také ví, že málokterý národ, zejména ten malý, se ve snaze "najít se" obejde bez vnějšího nepřítele. Vnější nepřítel je tím, kdo vytváří politický národ. Pokud nás nikdo neohrožuje, nemá naše spolčování jiný smysl než sousedské posezení, tvrdí konzervativní myslitel Carl Schmitt, což by, souzeno dle kampaně, Zeman asi podepsal. Co na tom, že Schmitt svými teoriemi živil také konzervativní národněsocialistické hnutí.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se