Věta Karla Schwarzenberga, že Miloš Zeman je mužem minulosti, rozpoutala druhé dějství boje o Pražský hrad. Zatímco přítomnost - účast v dnešní nepopulární vládě - je pro Karla Schwarzenberga u většiny lidí přítěží, jeho oponent se ke své premiérské minulosti hrdě hlásí.

Shodou okolností však nese i doba Zemanova vládnutí otisk působení jeho dnešního rivala v podobě Dřevíčské výzvy jakožto snahy pojmenovat hlavní důvody, které brzdily rozvoj české ekonomiky.

Pohled zpět

Najít objektivní popis toho, co se na konci 90. let, pro naši zemi obtížném, dělo, je skoro nemožné. Není proto od věci si pomoci suchou řečí čísel. Ta by měla potvrdit dojem části lidí, že "za Zemana bylo dobře". Pohled na databázi ČSÚ ukazuje, že v roce 1999, rok poté, co se ujala moci Zemanova vláda, se ekonomika po dvouletém mírném poklesu obrátila k růstu. Ten o rok později zrychlil na 4,2 %, ale poté nastoupil sestup k polovičnímu tempu v roce 2002, kdy Zemanova vláda končila. Nemalou roli v roce 2000 sehrál po třech letech poklesu velký růst investic. Nezaměstnanost kulminovala v roce 2000 na 8,8 % nejvyšší hodnotou za dobu, co ČSÚ data sleduje.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se