V den, kdy se upálil Palach na pražském náměstí, jsem byla o pár roků mladší než on, mně bylo 14 let. Palachova pochodeň ozářila svět, o kterém jsem si myslela, že je spravedlivější, než ten můj. Bylo mi 24 let, když se mi dostala do rukou esej s fascinujícím názvem "Moc bezmocných", v níž bylo upozornění, že byla publikována v Itálii, aniž by o tom autor věděl: Havel nevěděl, že se dostal až k nám, a my jsme nevěděli, kdo byl Havel. Ale ten název pro mě byl mantrou, přičemž - jakmile jsem dostudovala filosofii – jsem pracovala jako novinářka a každý den jsem se snažila „čistým“ způsobem mluvit hlasem těch, kteří ho neměli.

Drahý Václave, po více než třiceti letech stále věřím v to, co jste říkal, že vše se může zrodit z uvědomění, a chtěla bych s Vámi sdílet nějaké své úvahy, počínaje tou o mé Zemi. Země, kde si před několika lety někdo vymyslel svobody v množném čísle, aby z nich udělal cosi vulgárního a aby je mohl přetvářet ve zvůli a malou osobní moc. Země, jež se stala zjevným důkazem toho, jak moc těch mocných, v takzvaných dnešních demokraciích, je schopna operovat neustálou a ničím nerušenou manipulací vědomí jednoduše falšováním slov, jejich překrucováním a zneužíváním: a to až do bodu, kdy slova zůstanou prázdné obsahu. Problémem nyní je: co je autentické? Kolem nás je příliš hluku, abychom to mohli pochopit.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.