Z řeckých médií se dají snadno vyčesat přehršle názorů a obrazů svědčících o antiněmeckých náladách. Daly by se odsunout stranou jako pěna na povrchu doby. Ale co bychom se o povaze fungování novodobého řeckého státu dozvěděli z minulosti? Jedno z poučných vysvědčení zanechal francouzský cestovatel Edmond About, jehož popis Řecka z poloviny 19. století nyní koluje evropským tiskem.
Dnešního čtenáře musí trknout již začátek této stati: Řecko je jediný známý případ země, která je v bankrotu od prvního dne svého vzniku. About tvrdí, že pokud by taková situace nastala ve Francii či Anglii na pouhý jeden rok, zažili by jejich obyvatelé hroznou katastrofu. "Řecko však žije v bankrotu po dvacet let. Všechny jeho rozpočty bez jediné výjimky skončily deficitem," shrnuje situaci francouzský cestovatel.
Edmond About vysvětluje, že jím popsaný stav je možný jen proto, že Řecko chránily velmoci, které se zasadily o obnovu jeho samostatnosti, o jeho nezávislost na otomanské říši. Proto se také vládci v Aténách nepokusili schodek v rozpočtu vyrovnat vnitřní půjčkou, ale raději sjednávali půjčky v zahraničí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.