Skutečně bylo po noční party uklizeno? Bude tomu skoro 1,5 roku, kdy centrální banky pochopily, že musí vysokými úrokovými sazbami zkrotit vysokou inflaci. Tím mimo jiné pomohly zchladit finanční trhy a jejich party. Na začátku roku 2023 v Americe krachovaly banky, velké finanční domy věstily, že nás nečeká nic dobrého jak na finančních trzích, tak v ekonomice. Vypadalo to, že inflační léčba zabírá. Americká meziroční inflace se v polovině minulého roku dostala ke třem procentům a trhy začaly spekulovat, že americký Fed začne sazby snižovat a budou zase moci „zapařit“.

Akcioví investoři jsou v baru první. Zatímco v září a říjnu 2023 ještě přešlapovali před vchodem, na konci prvního čtvrtletí tohoto roku již uvnitř tancovali. Širší americký akciový index S&P 500 se dostal na nová historická maxima, když překročil hranici 5250 bodů. Bitcoin pokořil předcovidová maxima zejména díky spotovým ETF. Dluhopisy zažily v roce 2023 dvouciferné zisky. Že by finanční nirvána?

V současnosti se zdá, že je příliš brzy na to se radovat, že jsme v souvislosti s inflací z nejhoršího venku. Důvodem jsou inflační čísla, která přišla ze Spojených států. Tamní inflace se v posledních měsících pohybovala nad očekáváním analytiků. V březnu dosáhla hodnoty 3,5 procenta, a to neřešíme její sílu ve službách a tzv. jádrovou inflaci (3,8 procenta za březen).

Tamní trh práce ne a ne výrazně zpomalit. Navíc množství dolarů v oběhu už zase neklesá, ale zdá se, že pomalu začíná růst. Obří státní dluh nebezpečně narůstá. Objevují se tak opět srovnání s vývojem inflace v 70. a 80. letech, kdy v USA zažili tři inflační vlny.

Dluhopisový trh si poté není jistý tím, že by inflace byla definitivně pod kontrolou. Výnosy desetiletého amerického dluhopisu v dubnu vyskočily opět nad 4,5 procenta a analytici začali přehodnocovat rychlost snižování úrokových sazeb americké centrální banky. Dokonce se objevily názory, že by se sazby mohly ještě zvýšit.

Co z toho plyne? S inflací nemáme ještě úplně vyhráno. Její snižování nemusí být tak přímočaré, jako tomu bylo doposud. S velkou pravděpodobností se musíme připravit na vyšší úrokové sazby po delší dobu a potenciálně vyšší rozkolísanost trhů. Tedy do doby, než se něco v ekonomice nebo na finančních trzích rozbije.

Ale není třeba se děsit, kdo chce dlouhodobě chránit svůj majetek před pravděpodobně vyšší inflací, než jsme byli před covidem zvyklí, může pravidelně investovat a diverzifikovat. Dnes má k dispozici širokou škálu nejen finančních nástrojů.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.