Peníze přestaly být jakkoliv napojené na zlato od roku 1971. Další dekády centrální banky v různých vlnách hledaly kritéria, podle kterých by dělaly svoji měnovou politiku. Následně v některých došli k závěru, že držba zlata v trezorech je nákladná, k ničemu ho nepotřebují a začali jej masivně, a dokonce koordinovaně prodávat. Tento trend se nevyhnul ani České národní bance, která v letech 1997 a 1998 prodala 56 tun ze 70 tun zlata, které původně měla.

Po roce 2008 se měnová politika pustila do řady experimentů – od nulových a záporných sazeb až po zvětšování bilance přes nákupy široké palety finančních aktiv. Poslední dva roky přináší obrat nejen v nárůstu úrokových sazeb, ale centrální bankéři ve více ohledech téměř negují řadu kroků, které dělali poslední dekády.

První novinkou je, že úrokové sazby by v budoucnu měly být standardně vyšší než inflace. Vedle toho centrální banky začaly různými cestami snižovat své bilance a některá aktiva už nechtějí držet vůbec.

Celosvětově začínají nakupovat zlato a nahrazovat jím v bilanci jiná aktiva. V současnosti se téměř rozjíždí zlatá horečka. Před 20 až 30 lety centrální banky globálně prodávaly zlato tempem od 200 do 300 tun ročně. Kolem roku 2010 se prodeje zastavily a bankéři začali provádět první nákupy. Ty vloni dosáhly 1100 tun. Letos jen za první tři kvartály do trezorů centrálních bank přibylo 800 tun zlata a pravděpodobně půjde o nový rekordní výsledek.

Regionálně jsou kupci pestře rozčlenění, letos je na prvním místě Čína a na druhém Polsko, které jen letos nakoupilo 100 tun zlata a chce v něm držet pětinu své bilance. ČNB se šesti tunami je letos šestým nejaktivnějším kupcem.

Centrální banky přitom nemají k těmto nákupům žádný speciální monetární důvod. Někde svoji roli může hrát geopolitika, a to včetně snížení expozice na dolar, někde jde o diverzifikaci bilance. Možná v tom jde i vidět znak toho, že doba experimentů v měnové politice je pryč. Možná i chuť na tyto pokusy co nejdříve zapomenout.

Bude tak zajímavé sledovat, jaké všechny další změny v centrálních bankách nastanou. Zda nákupy zlata jsou izolovaný krok, či součást širších změn v měnové politice.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze