Energetická krize udělala z uplynulé zimy jednu z těch obrazně nejdelších v novodobé evropské historii, a to přestože byla teplotně mimořádně přívětivá. Miliony lidí se dostaly na pokraj energetické chudoby, nebo dokonce za něj. Během krátké doby jim vzrostly účty za elektřinu a teplo na násobky toho, na co byli zvyklí a připravení, zatímco se jim inflace zle zakusovala do úspor. 

Nic přesto nesnese srovnání s tím, jaká musela být tato zima pro Ukrajince a Ukrajinky. Rozsáhlé teroristické praktiky Ruska v podobě téměř každodenních útoků na energetickou a civilní infrastrukturu měly jediný cíl – zlomit odhodlání Ukrajinců dále nést následky vzdoru vůči agresorovi. Nezbývá než doufat, že se brzy mnoho lidí – Putinem počínaje – bude zpovídat ze svých zločinů před mezinárodním soudem. Pro tuto chvíli je ale klíčové, že tváří v tvář houževnatosti ukrajinského lidu jejich snahy neuspěly. Máj je již v plném rozpuku a ukrajinské ozbrojené síly za sebou mají první úspěchy jarní protiofenzivy kolem dlouho obléhaného Bachmutu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.