Když začátkem roku 2020 vzrostla v Turecku inflace k 11 procentům, prezident Erdogan obvinil centrální banku z profesionální neschopnosti. Jako původ inflace si vyhodnotil faktory, které charakterizoval jako „importované“ a inflaci považoval za „nákladovou“. Odmítl návrh centrální banky zpřísnit měnovou politiku vyššími úrokovými sazbami. Ty viděl jako překážku v jeho vizionářské politice podpory hospodářského růstu. Jeho kritika vyústila vyhozením guvernéra centrální banky, a když i jeho nástupce neviděl jinou možnost vedení protiinflační politiky než zpřísňováním měnové politiky, byl též vyměněn.

Zatímco centrální banka se pokusila ztlumit inflaci vyššími úrokovými sazbami, prezident Erdogan jí předepsal podporovat hospodářský růst a současně tlačit inflaci do nižších čísel bez zvyšovaní úrokových sazeb, či dokonce nižšími sazbami. Výsledkem byla dramatická akcelerace inflace na téměř 16 procent o rok později a na 36 procent do prosince 2021. Od té doby turecká měsíční míra inflace vzrostla až na 56 procent v únoru a na hrozivých 70 procent v dubnu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.