Seděl jsem v kavárně před Obecním domem s výhledem na budovu centrální banky. V ruce jsem měl výtah ze zprávy o finanční stabilitě, ale moc pozornosti jsem mu nevěnoval. Myšlenky mě zanesly do dob, kdy vedle u Prašné brány začaly v revolučním roce 1848 první půtky studentů s císařskými dráby. Doplatila na to tehdy žena maršála Windischgrätze, když se v nevhodnou chvíli dívala z okna. Zasáhla ji kulka, zemřela. Z letargie umocněné hřejivými slunečními paprsky dopadajícími na mou tvář mě vytrhl až rozhovor u vedlejšího stolu.

Pár popíjející kávu a sodovku působil na pohled sympaticky. Muž právě pronášel něco ve smyslu: „Nejsem si jistý, jestli jsem pro tebe dobrý partner. Nedokážu splnit věci, které si tolik přeješ. Na vlastní bydlení můžeme zapomenout, protože nám nikdo nepomůže. A jak sama říkáš, mít děti a žít celý život v nejistotě s roční smlouvou na krku a rizikem, že nám s dětmi nikdo nepronajme byt, se nedá. Možná by sis měla najít někoho schopnějšího nebo s bohatšími rodiči.“ Slečnu to nejprve zarazilo a pak shovívavě, jak to umí ženy, odvětila, že je blázínek, když si myslí, že se s ním rozejde kvůli něčemu takovému.

Na rozdíl od ní mě ale celý výjev docela vyděsil, cítil jsem až úzkost z toho, že jsme se dostali do situace, kdy někdo takto začne uvažovat. Připomíná to ono monarchistické období, kdy o tom, kdo se za koho provdá nebo ožení, rozhodoval majetek. Číšník mi přinesl martini, má pozornost se konečně obrátila k prezentaci, otevřel jsem ji a začal listovat. Zastavil jsem se na straně jednadvacet a přemýšlel, co ta čísla říkají. Úzkost v hrdle zesílila. Sdělovala, že všechno bude ještě horší.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.