Mezi lidmi, kteří sledují současnou světovou pandemii nemoci covid-19, se šíří jeden bonmot. Na nemoc se má prý laik, jímž je i autor tohoto textu, ptát lékaře, na epidemii dataře, tedy člověka, jenž se umí pohybovat ve zcela neintuitivním exponenciálním a polynomickém prostředí matematických modelů. Lékaři často vychází při posuzování nemoci ze své zkušenosti, což je při léčbě klíčové. Nebezpečné je ale vycházet ze zkušenosti při předvídání chování epidemie. Proto je nejlepší ptát se na budoucí vývoj lidí, kteří jsou zdatnými statistiky, což jsou zpravidla epidemiologové.

Proč potom neudělat malý průzkum mezi lidmi, kteří v těchto epidemiologických modelech umí dobře číst? Vybraní odborníci dostali dotazník s rozšířenými výroky a úkol odpovědět, zda-li s daným výrokem souhlasí, nesouhlasí nebo není v jejich kompetenci odpovědět. Měli možnost výrok také doplnit či vznést námitku proti jeho formulaci. Výrok je vždy uveden zkráceně tučně a u něj konsenzus oslovených - pravda/nepravda. Následují argumenty, kterými lze jejich tvrzení podepřít.

Z oslovených dotazník vyplnili epidemiolog a nyní i ministr zdravotnictví Roman Prymula, epidemiolog a donedávna člen epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar, epidemiolog IKEM Petr Smejkal, infektolog Ústřední vojenské nemocnice Praha David Řezáč a ekonom Jakub Steiner, jenž se věnuje modelování vývoje pandemie.

1) Virus oslabil - nepravda

Často se nejen na sociálních sítích objevují tvrzení, že virus je slabší než na jaře. Obvykle následuje graf uvádějící vývoj počtu nově nakažených lidí a počty hospitalizovaných či zemřelých. Argumentace stojí tak, že v čase se poměr zemřelých vůči nakaženým snižuje, tedy v průměru umírá na koronavirus méně lidí a smrtnost viru se tím pádem snižuje. Z toho následně někteří lidé mylně usuzují, že virus slábne.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.