Jsem rád, že Stanislav Biler napsal článek Greta nemusí být dokonalá. Ale má pravdu. Podařilo se mu ukázat podstatu sporu o nepodstatné a demaskovat nípání se v podružnostech, zatímco to podstatné uniká všeobecné pozornosti. V tom se s panem Bilerem shoduju a plně s ním souhlasím; jediné, v čem se rozcházíme, je odpověď na otázku, co že je tedy to podstatné.

Je pravda, že je naprosto nepodstatné, zda švédská studentka Greta Thunbergová jede lodí, vlakem, jestli jí z tácku nebo plastovým příborem. To je bagatelní spor - ale do určité míry pochopitelný, protože spor není o tom, co dělá švédská studentka, ale co dělá "klimatická Greta".

Je důležité oddělit tyto dvě věci. Podobně jako je potřeba oddělovat například Jana Wericha, reálného člověka, herce a výraznou kulturní postavu, od "Panwericha" - patetické karikatury, která trousí životní moudra a citáty a žije jen ve vyprávění, v tradovaných historkách a v banálních „moudrech“, vytištěných na papíru A4 a vylepených na zeď, je stejně tak důležité oddělit reálnou švédskou studentku Gretu Thunbergovou od politicko-marketingového produktu, "klimatické Grety".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jan Havlíček 24.08.2019 11:06
On me hlavní problém v tom, že nikdo neví, jak ty emise CO2 snížit dostatečně bez opatření, která jsou nepřijatelná pro většinu populace. Všimněte si, že ve článcích se vyskytují výrazy typu 'musíme drasticky snížit emise', ale velmi vzácně se píše jak a o kolik to pomůže. Nějaké příklady: Daň na tunu CO2 musí být přes $80, jinak je neúčinná (u nás ročně produkuje mě cca 10 tun CO2 na osobu vč. nemluvňat, takze cca 18k Kč ročně). To má snad jenom Švédsko. Při nízkých cenách se např. nevyplatí vzít CO2 z komína elektrárny a prohnat to nějakými řasami, aby se snížily emise. Nebo zákaz letů letadlem. To je asi nejméně bolestivý způsob, jak o cca 4% snížit emise. Který politik pro to bude hlasovat :) Máme tady velkou kampaň za elektrická auta, ale i dle vlhkých snů Evropské unie nám elektrické auto napájené čistě obnovitelnými zdroji (žádné uhlí) pro osobní dopravu sníží emise z osobní dopravy z cca 12% v EU na cca 5% (pro aktuální mix elektřiny je to tak z 12% na 10%). Samozřejmě pouze za předpokladu, že se počet aut v EU nezvýší. http://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/society/20190313STO31218/co2-emissions-from-cars-facts-and-figures-infographics Je dobrý důvod, proč to politici nedělají, je to buď nepřijatelné nebo drahé. Dokud se jedná z těchto věcí nezmění, tak neočekávejte žádné drastické snížení. Tyhle tanečky s Gretou a pod. okolo jsou jen zastírací manévr. Politici chtějí být zvolení a příští vláda může velmi snadno provedena opatření zrušit (viz. CO2 daň v australii.)
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru