Jsem rád, že Stanislav Biler napsal článek Greta nemusí být dokonalá. Ale má pravdu. Podařilo se mu ukázat podstatu sporu o nepodstatné a demaskovat nípání se v podružnostech, zatímco to podstatné uniká všeobecné pozornosti. V tom se s panem Bilerem shoduju a plně s ním souhlasím; jediné, v čem se rozcházíme, je odpověď na otázku, co že je tedy to podstatné.

Je pravda, že je naprosto nepodstatné, zda švédská studentka Greta Thunbergová jede lodí, vlakem, jestli jí z tácku nebo plastovým příborem. To je bagatelní spor - ale do určité míry pochopitelný, protože spor není o tom, co dělá švédská studentka, ale co dělá "klimatická Greta".

Je důležité oddělit tyto dvě věci. Podobně jako je potřeba oddělovat například Jana Wericha, reálného člověka, herce a výraznou kulturní postavu, od "Panwericha" - patetické karikatury, která trousí životní moudra a citáty a žije jen ve vyprávění, v tradovaných historkách a v banálních „moudrech“, vytištěných na papíru A4 a vylepených na zeď, je stejně tak důležité oddělit reálnou švédskou studentku Gretu Thunbergovou od politicko-marketingového produktu, "klimatické Grety".

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku si přečtete názor Martina Malého na projekt "Klimagrety" a její srovnání s reálnou Gretou Thunbergovou.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se