Taky vám připadá, že diskuse o klimatické změně je plná neinformovaných jedinců, kteří neustále omílají dávno vyvrácené mýty a brání tak svým kverulantstvím účinnému a rychlému přijetí zásadních politických rozhodnutí? Nebo máte dojem, že tatáž diskuse je plná zaslepených fanatiků, kteří by nejradši ukřižovali každého, kdo vystoupí proti jejich zelenému dogmatu?

Vysvětlení je prosté: celá diskuse má totiž několik rovin a je zanesená nánosem mýtů, ať z jedné, či druhé strany. Seznam mýtů o neoteplování vyšel i na těchto stránkách před nedávnem. Ale mýty nejsou to jediné, co brání racionální diskusi.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Michal Bábik 30.07.2019 10:08
Souhlasím s předchozím komentářem - jak jinak, než odkazem na autority a vědce mají obhájci (existence klimatických změn způsobených člověkem) argumentovat? Mají si olíznout prst, vystrčit ho do vzduchu a tvrdit, že se otepluje? Co víc, celá diskuse o klimatické změně je totálně asymetrická - obhájci musí pracně prokazovat, že mají pravdu, zatímco odpůrcům stačí jejich argumenty zpochybňovat. Obhájci říkají, že se musí udělat rozsáhlé a nákladné změny, zatímco odpůrcům stačí obhajovat pohodlný status quo. Pokud mě někdo v takto nastavené diskusi odkáže na Bjorna Lomborga (jehož důvěryhodnost je založena na tom, že „si na téma přečetl 200 knížek“), tak ho rád odkážu na závěry NASA nebo IPCC - argument autoritou nebo vědeckým konsenzem totiž není žádný faul, ale naprosto férový zákrok.
Martin Brada 30.07.2019 01:13
Nerozumím tomu, jakým způsobem je faul argumentace vědeckým konsensem. Vědecký konsensus samozřejmě nezaručuje, že to tak skutečně je a že to tak bude na věky věků. Ale v daný moment je to ten nejpodloženější závěr, který člověk může zastávat a kterým i může argumentovat. Falešnou argumentací samozřejmě je, pokud budu tvrdit, že vědecký konsensus je na něčem, na čem ve skutečnosti není. Ale pokud na něčem panuje, tak to naopak považuji za snad nejlepší možný argument. Celkově mi přijde, že ten článek ne úplně důsledně odděluje ty roviny, o kterých sám hovoří. Otázka, jestli globální oteplování existuje a zda je způsobeno člověkem, je právě ryze vědecká a dá se to zcela objektivně zjistit. A právě v této rovině se objevují ti různí popírači a alarmisti. Otázka, jak tu situaci řešit, už je samozřejmě politická a je potřeba o tom vést diskuzi. Ale o tom, že ta situace nastala a je potřeba ji co nejdříve začít řešit, už diskuze skutečně skončila.
Lukáš Resl 29.07.2019 20:42
Faulem je i vyvozovat z minulých teplotních dat nemožnost predikovat budoucí oteplení, jak to v Ekonomu predvedli zde: https://ekonom.ihned.cz/c1-66222630-globalni-oteplovani-na-pocatku-doby-ledove
Lukáš Resl 29.07.2019 20:26
Autor píše: "Velmi podpásový je diskusní faul, při kterém do diskuse zatahujeme prvek osudové naléhavosti." Je to myšleno, že je to faul, i když daná věc je osudově naléhavá? Proč je to potom faul. I v životě jedince jsou některá rozhodnutí osudová (napr. rozhodnutí nezaplatit pokutu, které muze skončit exekuci). Myslí si autor, že bychom v diskuzi s timto jedincem neměli zmiňovat "prvek" nalehavosti? Že je to argumentační faul?
Tobiáš Potoček 29.07.2019 16:33
Hm v jednotlivých bodech má autor samozřejmě pravdu. Leč subjektivně vnímám mezi řádky ještě další silné sdělení mimo toho zjevného "pojďme spolu civilizovaně diskutovat". Jakože, dát do sekce o omylnosti vědců zmínku o spojitosti očkování a autismu? Jistě, vědci se mýlí, vědci i podvádějí, ale vědci mají také nakonec nejčastěji pravdu (jinak bychom jako civilizace nebyli tam, kde jsme). Autismus a očkování byla otázka jedné studie versus nesčetné množství studiích, které závěr té první vyvracely. Je to srovnatelné s informováním o změně klimatu? Podobně zda se závěry souhlasí 97 procent vědců či jen 90, 80... je to tak zásadní rozdíl, aby na tom záleželo? Pokud chtěl autor sdělit, že nemáme panikařit kvůli každé jednotlivé studií, budiž, ale zvolený jazyk a argumentace přímo vybízí k tomu nad vším mávnout rukou. Což mi nepřijde ideální, nehledě na to, že většina české populace k tomu vybízet vůbec nepotřebuje... Pokud má autor problém s tím, jak se interpretují veřejné závěry vědců, velmi rád bych si přečetl detailnější analýzu, proč tomu tak je.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru