Málokdy mě pohled na českou správu věcí veřejných dokáže dojmout. Většinou mě pobaví, rozlítostní, vyděsí, překvapí nebo naštve. Ale dojetí, to zažívám málokdy. Především ve chvílích, kdy vidím, jak si spousta lidí s dobrými úmysly a šlechetnými záměry nabíhá na vidle reality…

Minulý týden jsem přesně tento pocit měl, když jsem četl o tom, jak spousta lidí s dobrými úmysly hodlá připravit plán proměny České republiky v inovační velmoc. Dokonce zazněla i nádherná věta "Už to nadále nebude obraz země piva, hokeje nebo broušeného skla, ale země laserových paprsků, umělé inteligence či biotechnologií."

Tak určitě.

Recept je snadný: Inovační velmoc rovná se sověty plus elektrifikace! Vlastně ne, promiňte, to byl jiný inovátor… Český recept na inovační velmoc rovná se zrychlené stavební povolení plus technická výuka na základních školách plus pět až sedm elitních vývojových center.

Tak určitě.

Autoři zmíněné strategie přiznávají, že "to tu už bylo v roce 2005". Ale teď to bude jiné, teď bude jasně řečeno, kdo má jakou klíčovou oblast na starosti coby odpovědný manažer. Což je určitě fajn, jen člověka jímá divný pocit, že tím vlastně říkají, že ten první pokus, který nevyšel, neměl odpovědné manažery.

Řekněte si to se mnou ještě jednou a nahlas: "Stát vymyslel v roce 2005 inovační strategii, ale neměla odpovědné manažery." Naštěstí na to celkem brzy přišli, takže nová strategie v roce 2019 už manažery mít bude! To se nám všem ulevilo. Tedy jen do následující věty: "Obvykle půjde o náměstky ministrů nebo členy vládní rady pro výzkum." Nechci být lacině kousavý, ale - neměli to být manažeři? Naštěstí na to vše bude dohlížet premiér, takže to nemůže dopadnout špatně…

Zbytek strategie tak, jak je prezentována, je, promiňte mi tak ostrý odsudek, směs cargo kultu a obecných proklamací, nad kterou se vznáší slogan "Česko: země pro budoucnost".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru