Volby mají být svobodné a férové. A je potřeba říci natvrdo, že tyhle volby takové tak úplně nejsou. Jsou sice svobodné, protože každý může volit, koho chce, a nehrozí mu za to žádný postih, ale s férovostí je to už trochu horší.

Jde samozřejmě o peníze. Pokud nějaká partaj může nasypat do kampaně násobně víc než konkurence, má předem v soutěži obrovskou, ne zcela férovou výhodu. A přesně k tomu letos dochází.

Babišovo ANO investuje do komunální a senátní kampaně 150 milionů korun. Ostatní partaje si mohou dovolit jen zlomky této částky. Namátkou: ODS uvádí 40 milionů, SPD 25 milionů, STAN 17 a půl milionu, ČSSD 10 milionů, piráti centrálně pouhé dva miliony, plus co si seženou místní buňky. A tak dále. Přibližný přehled je zde.

Výchozí situace v letošních volbách je zkrátka podobná, jako když nastoupí finančně vyfutrovaný fotbalový tým, dejme tomu Dynamo Kyjev, proti mančaftu z české ligy. Začíná se sice za stavu 0:0, ale je jasné, že šance na úspěch tak úplně rovné nejsou.

Právně vzato je samozřejmě všechno v cajku: Babiše v těchto volbách v kobercovém bombardování voličů marketingovými miliony vůbec nic neomezuje. Zatímco na kampaně při volbách sněmovních, krajských, evropských či prezidentských jsou stanovené finanční limity (sněmovní 90 milionů, prezidentské 50 milionů, evropské 50 milionů, krajské sedm milionů na jeden kraj), pro kampaň v komunálních volbách žádný limit neexistuje.

Má to jistou logiku. Bylo by komplikované určovat, kolik je možné vydat na kampaň v tom kterém městě či obci. Navíc strany v komunálních volbách vstupují do různých, někdy i prapodivných koalic, takže rozpočítávání nákladů na kampaň by bylo problematické. Není tak možné tvůrcům zákona o financování politických stran vyčítat, že nad komunálními volbami mávli rukou.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik Babiš plánuje utratit za kampaň v Praze a kolikrát tak pro představu překračuje zákonný limit do krajských zastupitelstev?
  • Kolik lidí by mohl Babiš "nakrmiť" gulášem, pokud by ve sněmovních volbách utrácel stejně jako v těch komunálních?
  • Mají všechny strany stejná práva, pokud jde o vedení kampaně?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se