Jedněm svitla naděje, druzí mohou tleskat oddálené neústupnosti. Schůzka europoslankyně Michaely Šojdrové a předáků neziskovek s premiérem Andrejem Babišem kvůli přijetí padesáti syrských sirotků sice skončila zdánlivě optimisticky. Může se začít s výběrem konkrétních dětí a pak se prý uvidí.

Jenže ve skutečnosti je to jen odklad dalšího střetu. Za čtrnáct dní budou volby, teď bylo pro Babiše prioritní rozostřit image nelidy, který odmítá pomoc ubohým dětem. No a pak se teprve uvidí.

Každopádně je dobře, že se Šojdrová, Babiš a další zainteresovaní vůbec sešli. Jednali spolu ale dva různé světy. Na jedné straně bezpodmínečná starost o opuštěné bytosti, živořící bez naděje v řeckých uprchlických táborech. Aktivisté udělali všechno, aby dopředu vyhověli možným námitkám či obavám premiéra. Výběr dětí má mít v gesci vnitro, děti v Česku budou jen na ohraničený čas, nedostanou azyl ani občanství a celé to zaplatí Evropská unie. Dokonce už jsou desítky dobrovolníků, kteří mají zájem děti převzít do rodin nebo pomoci s péčí. Od vlády se jen chce, aby to posvětila.

Jenže právě to je kámen úrazu. Těžko říct, jak je Andrej Babiš citlivý na utrpení dětí. Můžeme jen porovnat jeho přísahu na zdraví vlastních ratolestí, že nebude zasahovat do práce "svým" novinářům, a kauzu jeho "porad" s redaktorem přes kompro Markem Přibylem. Mnohem jasnější je však Babišova politická priorita, že české úřady nesmí na českou půdu vpustit ani jednu jedinou imigrantskou nohu původem z problémové Sýrie nebo jiných blízkovýchodních či severoafrických oblastí. Přičemž nohou myslí i dětskou nožičku.

Opravdu si někdo myslí, že Babiš si teď tuhle pozici, imponující tolika voličům, pokazí? Nepředbíhejme, třeba se v něm hne svědomí nebo probudí lidskost. Ale pravděpodobnější je, že takový ani makový výběr dětí jeho sítem jednoduše neprojde. Po volbách, pochopitelně. Vždyť už teď chápe celou věc jen jako příležitost grilovat politické oponenty, když se ušklíbá, že "projekt neexistuje, děti nejsou, uvidíme, jestli nějaké děti najdou".

Samozřejmě najdou. Problém bude jenom s tím, aby děti splňovaly Babišova kritéria. Jaká jsou, premiér dopředu nesdělil. Takže má naprosto volnou ruku celý plán zarazit, jakmile se mu to bude hodit.