Letošní komunální volby jsou v jednom ohledu přelomové. Vůbec poprvé je někdo pojal docela nepokrytě nikoli jako souboj lokálních osobností, ale jako derivát "velkých" voleb. Andrej Babiš polepil celou zemi billboardy, které působí, jako by na radnice kandidovaly jeho miniaturní klony. Na Česko útočí armáda, jejíž uniformou jsou bílé košile. Po Twitteru se začala šířit tato montáž, která to ukazuje vcelku plasticky.

Andrej Babiš, kandidáti na primátory

Ne že by to bylo poprvé, kdy jsou lokální kandidáti zobrazeni vedle premiéra. Například ve volbách 2010 jsme v Praze mohli vidět kandidáta ODS Bohuslava Svobodu na plakátech vedle tehdejšího premiéra Petra Nečase. Slogan tehdy zněl "primátor, kterému věřím", což nyní, vzhledem k tomu, jak Petr Nečas dopadl, působí poněkud komicky a Bohuslav Svoboda by asi byl rád, kdyby se na to zapomnělo.

Ovšem v případě Babiše je to přece jen jiná káva. Vůbec už nejde o nějakou "důvěru". Kdepak. Jde o to, vytvořit dojem, že jednotliví kandidáti jsou Babišovi cele oddáni a spoléhají na něj. Jejich komparativní výhoda má podle billboardů spočívat v tom, že "mají číslo na Babiše".

Samozřejmě to vyvolalo řadu vtipů. Asi nejlepší vymyslel Pavel Hák, který si představil hlášku, jež se ozve po vytočení onoho magického čísla: "Dobrý den, dovolali jste se Andreji Babišovi. Vyčkejte prosím, šéf se právě věnuje primátorům, kteří se dovolali před vámi."

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Často se říká, že nebezpečí vyplývající z politického angažmá Andreje Babiše není v jeho autoritářských sklonech, ale v tom, že postupně vzniká korporátní stát, ve kterém se prolínají dílčí zájmy se státní správou a samosprávou.
  • Nyní ovšem vidíme, že tyhle dvě teze nejsou nikterak v rozporu.
  • K prolínání dochází, ale zároveň se nitky sbíhají na jednom místě.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se