Dnešní Německo jistě nemá nic společného s nacistickou třetí říší, přesto se nezříká odpovědnosti za minulost. Kvůli tomu s Českem už před 20 lety ustavilo Fond budoucnosti, z něhož jsou financovány společné projekty a z něhož se hlavně zpočátku platily příspěvky na zmírnění škod, které utrpěly oběti nacistické okupace, a to i jejich přímí potomci. Dnešní Rusko se od Sovětského svazu tolik nedistancuje, i když počet obětí komunistického režimu by byl s počtem obětí hitlerismu doma i v zemích, jež byly v područí Moskvy, přinejmenším srovnatelný. Ale v případě Česka jak prezident Boris Jelcin, tak i jeho nástupce Vladimir Putin okupaci z roku 1968 odsoudili.

Na rozdíl od Německa tu však po A nenásleduje B, totiž třeba symbolické odškodnění zabitých a raněných z doby sovětské okupace. Na prvním místě by bylo záhodno odškodnit srpnové oběti, protože těch 137 lidí zahynulo střelami a pod pásy tanků, které – bez znaků státní příslušnosti a jen s bílými pruhy na bocích – vpadly do země zcela nelegálně bez jakéhokoliv souhlasu tehdejší československé vlády nebo parlamentu. Pochybnou legalitu invazi zajistil zpětně až v září souhlas Národního shromáždění se smlouvou o dočasném pobytu vojsk, kterou poslanci – až na čestné výjimky – schválili jen proto, že ta cizí vojska už tu pár týdnů byla.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru