Před několika dny skončil v Praze další Všesokolský slet. Bohužel neskončily hloupé, nesmyslné odsudky a předsudky s ním související. Jsou na pováženou ty zoufale neznalé názory od lidí, kteří by historii a smysl sletů znát mohli a měli. Je až urážející slyšet a číst srovnávání spartakiád a sletů, jejich házení do jednoho pytle, nezřídka doprovázené jízlivými poznámkami na téma hromadných akcí a české stádnosti. 

 

Spartakiáda nepokrytě na slety navázala, ale hromadná vystoupení nevymyslela. Takové akce nijak nesouvisejí ani s komunistickým režimem, ba ani s totalitními systémy a jejich snahou organizovat podporu samy sobě. A ani s proklamovanou českou malostí, kterou naopak v sobě mají ti, kdo na ni tak rádi poukazují. Masová vystoupení se konají po celém světě bez ohledu na panující režim a dobu. Jejich obliba má zjevně zcela jednoduchou příčinu: lidem se to zkrátka líbí, ať těm, kdo se jich aktivně zúčastňují, či těm, kdo přihlížejí.

Řada sportů má synchronní podobu (namátkou plavání, lyžování, skoky do vody), dalším příkladem jsou taneční skupiny, mažoretky a další a další skupinově synchronní aktivity. Svým způsobem to připomíná kaleidoskop, kde se pravidelně a souměrně objevují a mizí rozličné obrazce. Zaplnit plochu stadionu tisíci lidmi a nechat je dělat něco podobného je ovšem nesrovnatelně náročnější – je to výzva. A lidé mají rádi výzvy, zaplať pánbůh za to. Opravdu nechápu ty upocené výhrady. Když se to někomu nelíbí, není jeho povinností se na to dívat, ale nemá ani právo to kritizovat.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Co s tím mají společného harleyáři a Rolling Stones.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se