Trenky hoří. No a co? Prezident si svolal novináře, novináři přišli, prezident se jim vysmál a spálil trenýrky. Někdo tleská, někdo se pohoršuje, poslanec Jan Zahradil dokonce kárá: "Pokud jste se smáli, když trenýrky pověsili, nebuďte pokrytci a zasmějte se i teď!" Ignoruje přitom takovou nepsanou zvyklost, že co je dovoleno šaškům, neměl by dělat král. Pokud tedy nechce hrát dvojitou roli Krále i Šaška naráz.

Dvojitou roli hrál i jeho tiskový mluvčí. Vedoucí kanceláře na dotazy tvrdí, že "Twitter pana Ovčáčka je soukromý a každý přeci pozná, kdy hovoří za pana prezidenta a kdy za sebe". Posledních několik dní však Jiří Ovčáček začal používat plurál, pravděpodobně plural majestatis, a jeho sdělení ve stylu "tuhle nedůstojnou šarádu utneme!" čtenáře minimálně znejistí. Kdo jsou "my", jaké budou utínat šarády?

Nemyslím si, že by toto duo sledovalo spálením trenýrek nějaký hlubší záměr, že by snad, jak naznačuje Petr Honzejk, chtěl Zeman něco zakrývat. Nemá to zapotřebí. Není důvod cokoli zakrývat.

Zeman: Čas spodního prádla v politice skončil. Prezident na Hradě spálil červené trenýrky

V české politice už se nemusí zakrývat nic. Vše se děje naprosto otevřeně: Babiš se Zemanem drží spojenectví z rozumu a pro výhody, kupčí se s podporou od komunistů, vláda bez důvěry vládne a bez jakýchkoli skrupulí dosazuje do funkcí premiérovi milé lidi a eliminuje ty druhé. Komunista v televizi lže a na dotaz "Proč lžete?" odpovídá "Proč bych nemohl?"

Co chcete zakrývat? Můžete dělat cokoli, co vám projde, a mantinely věcí, které procházejí, se neustále rozšiřují.

Ne, Zeman rozhodně za trenýrkami nic neskrýval. Nepotřebuje to dělat: v očích svých věrných udělal skvělou věc a případného mediálního obrazu se nebojí. Jeho věrní totiž médiím nevěří, média nenávidí a popřávají sluchu jen těm, která říkají, co chtějí slyšet. Jeho čin byl jen kapric. Udělal to, protože to udělat chtěl a nikdo mu v tom nezabránil.

Následné Zemanovo polovážné vysvětlení, že to byla reakce na jakési brněnské divadelní představení, kdy se vytahovala vlajka z genitálu a že "na zneuctění naší vlajky odpovídám spálením jejich vlajky", je už jen zpráva o nemocech mocných… Prostě jen chtěl poslat vzkaz lidem, které považuje za své odpůrce, a při té příležitosti neodolal pokušení a plivnul si na novináře.

Nezakrýval nic. Dokonce ani neodhalil nic, co by nikdo nečekal.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Chcete vůdce? Máte vůdce...
  • Nechcete vůdce? Máte smůlu.
  • Čeho by se měl Miloš Zeman bát?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se