Všechno nám zakázali! Ohřívaný guláš, kouření v restauracích i rovné banány! Konec civilizace…" Tak nějak by se daly shrnout stesky, které se šíří veřejným prostorem. Když si i tuhle mluvčí hlavy státu přisadil, že "nejoblíbenější slovo Západu je zákaz", tak mi, snad kvůli osobě pisatele, naskočila vzpomínka na nejoblíbenější slovo Východu.

Totiž "povolení". Ve verzi pro pamětníky: "bumážka".

Nevíte, co byla bumážka? Bumážka byl kus papíru, kde vám někdo písemně potvrzoval, že můžete něco udělat. Nepřekvapivě toto slovo pochází z ruštiny ("bumága" je papír, zdrobněle pak bumážka), kde "mít na něco bumážku" znamenalo, že něco můžete udělat - často něco, nad čím by obyvatele Západu ani nenapadlo přemýšlet, že to udělat nesmí.

Velmi přesně to ilustruje ducha té doby: spousta věcí se nesmělo, ale neoficiálně, dozvěděli jste se to až ve chvíli, kdy vás za to postihli, a spousta věcí se de iure smělo, ale záleželo na tom, jestli jste, nebo nejste v té správné skupině lidí. Bumážka pak oficiálně potvrzovala, že nejen smíte, ale i můžete. Bez bumážky něvazmožno…

Já samozřejmě, asi jako každý, zákazy nemám moc rád. Zakázáno je leccos a zákazů přibývá. Jenže zákaz není univerzální zlo. Větším zlem je, pro mnohé možná paradoxně, právě "povolení".

Představme si dva právní řády, jeden, který obsahuje pouze zákazy, a druhý, který obsahuje pouze povolení. První vám vyjmenovává, co nesmíte, druhý, co smíte. Ve kterém systému bude vaše svoboda větší?

Když vyjdeme z toho, že množství kodifikovaných zákazů nebo povolení je konečné, zatímco množství činností téměř nekonečné, snadno dojdeme k tomu, že větší svobodu, možná paradoxně, přináší zákazový systém. Ten deklaruje konečné množství věcí, které nesmíte dělat, a vše ostatní dělat můžete. Povolovací systém vyjmenovává naproti tomu vše, co smíte, a zbytek dělat nesmíte.

Opravdu ne?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru