Patnáct procent k platu dostanou učitelé, deset úředníci a zdravotníci. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly budou podobně ambiciózní i požadavky na růst mezd ve firmách. Odborům nahrává při vyjednávání ekonomický růst a nedostatek pracovníků. Zaměstnavatelé se brání, že je nejdříve nutné zvýšit produktivitu práce. Je nyní zvyšování platů na místě?

Odbory prosadily zvýšení platů státních zaměstnanců, teď trvají na vyšších mzdách ve firmách. Uspějí?

Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
To, zda se zvýší mzdy ve firmách pod tlakem odborů, záleží na kolektivním vyjednávání. V konjunktuře je k tomu příležitost. Na druhé straně ředitelé a majitelé firem nemají před volbami.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Všeobecně tu v období konjunktury možnost je, ale záleží na situaci konkrétních firem. Někde je jen spravedlivé, aby zaměstnanci dostali přidáno, někde se to stalo už dříve a některé firmy na to mít nebudou. Nejde naplánovat všem všechno stejně...
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Navyšování mezd přece není jen otázka úspěšné dohody, ale ekonomické reality. Neumím proto odpovědět.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Požadavek vypadá jako výzva k restauraci reálného socialismu, ale až tak to pan Středula asi nemyslel.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09, bývalý viceguvernér ČNB
odbory budou chtit vzdy penize pro vsechny, majitele ci managementy nesouhlasi, dle nich jde o konkretni situaci firmy. maji pravdu. nicmene myslim, ze mzdy opravdu porostou hodne, tedy pokud budou lide "hlasovat nohama" a nizko placena mista opustet
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Je logické, že se odbory pokusí využít situace, kdy je mizivá nezaměstnanost a platy stále několikanásobně zaostávají za západní Evropou. Středula s tímto tématem dokáže výborně pracovat. Pokud své požadavky nepoženou do absurdní výše, uspějí.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Odborům je zřejmě líto, že tu je úplně nejnižší nezaměstnanost v celé EU a tak se ji snaží touto cestou zvýšit. Když vzrostou mzdy, bude nutné někoho propustit, to dá rozum. Jestli do toho přijde ještě euro, současná čtyři procenta naskočí o něco výš
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Politika nepracuje s křišťálovou koulí. Jediné, co k tomu lze říct, je to, že pracovníci jsou u nás odměňování nespravedlivě. Jednotlivý zaměstnanec tahá za kratší konec provazu. Proti mohutné síle zaměstnavatelského sektoru musí vystoupit společně.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
K tomu se vyjadřuji velmi opatrně, nejsem odborář ani ekonom. Nikdy jsme se neměli tak dobře, jako teď. A chudáci dřeli vždycky za málo, jako dřou teď. Vyložené eso volební kampaně - mzdy? Dobrá, ale to je fakt málo. Změn musí být víc!
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Firmy budou mzdy zvyšovat podle toho jak se jim bude dařit.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
V řadě firem mělo dojít ke zvyšování mezd už dávno, stejně jako k výraznému navýšení investic do modernizace. Takže budou-li zaměstnanci jen trochu důrazní, mzdy porostou. Ale stejně tak musí tlačit na modernizaci, ať mají dobrou mzdu dlouhodobě.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Jsme v konjunktuře, takže je logické, aby rostly i platy, které dlouhodobě zaostávají za západem. Nicméně spíš než na prosté zvyšování platů bych se soustředil na zvyšování přidané hodnoty ekonomiky. Jen tak lze vyšších platů udržitelně dosáhnout.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Rozhodne o tom kolektivní vyjednávání. Odborům se podařilo kampaní "Konec levné práce" na to společnost připravit. Ta kampaň je lepší než kampaň jakékoli politické strany. Středula je mistr a podle mě i budoucí předseda ČSSD - pokud ovšem bude chtít.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Mzdy u nás skutečně zaostávají a odbory se musí hájit proti obvinění, že nízké mzdy jsou důsledkem jejich nedostatečné aktivity. Rozhodně je na místě v dnešní konjunktuře vyjednávání se zaměstnavateli o skutečných současných podmínkách a možnostech.
František Fuka
František Fuka
publicista
Obávám se, že v dnešní šílené situaci je nenulová pravděpodobnost, že by s tím mohli uspět, "poněvadž je to pro lidi".
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru