Minulý pátek byl dnem velkých marketingových akcí. Jednak na ten den Andrej Babiš rozeslal pozvání na snídani vybraným osobnostem českého společenského života a jednak Mlékárna Kunín měla uzávěrku básničky v soutěži "Jarní poezie". Obě akce vstoupí do dějin zpackaného marketingu a pojďme se na ně podívat. Začneme třeba soutěží poezie, jejímž záměrem bylo zvýšit dosah FB profilu Kunína pomocí nějaké pěkné veršovánky o mléce. V pátek v 15:00, kdy soutěž skončila, měla největší počet čtenářských ohlasů (celkem 2744 lajky) tato báseň:

Kráva mléko nedává,
lidé jí ho berou.
To, že tele volá mámu,
na to všichni s**ou.

Až produkce mléka klesne,
kráva na jatka se vezme.

Takhle funguje mléčný průmysl
a vaše básničky jsou nesmysl.

V závěsu za ní byly básničky začínající "Je ti smutno kravičko, kdo ti bere tvé mlíčko?", "Telátko, telátko, u své mámy budeš jen krátko", a "Jaro klepe na vrata, Kunín trápí zvířata".

Mlékárna Kunín nakonec vítězství přisoudila básni Suzan Žužu Kotkové "Nejlepší je Kunín přeci, mají samé super věci! Mlíčko, máslo, smetanu - na vše hned chuť dostanu." (celkem 2 lajky).

Agentuře Mlékárny Kunín, která tuto soutěž vymyslela, posíláme gratulaci. Příště by bylo dobré se podívat, jak podobné soutěže dopadají ve světě. Tak například když Mountain Dew vybíralo název pro novou příchuť, vyhrálo to v hlasování "Hitler did nothing wrong".

Ptejte se na cokoliv, na všechno rád odpovím

Na pátek si PR akci naplánoval i Andrej Babiš. Vybraným lidem rozeslal osobní pozvání na snídani v tomto znění:

Dobrý den pane,
četl jsem Vaše příspěvky na Facebooku a rád bych Vás, spolu s dalšími, kteří se zúčastnili různých diskusí na Facebooku, pozval na malou snídani. Kolegové mě informovali, že děláte zajímavé věci, tak Vás rád poznám. Můžete se zeptat na cokoliv, na všechno rád odpovím. Vymysleli jsme salonek v Café Louvre, snad bude vyhovovat. Můžu poprosit, uděláte si na mě čas tento pátek 24.3. v 9.30-11.00h? Těším se na Vás, hezký den, Andrej Babiš.

Smyslem tohoto "upřímného posezení" měla být zřejmě Babišova selfíčka s lidmi z digitální komunity a z toho plynoucí podpora veřejnosti. To ovšem netušil, že si jeho pozvání obeslaní nenechají pro sebe. Jakmile se zjistilo, že jsou všechny pozvánky téměř identické, na Facebooku začaly obíhat parodie, tu nejlepší stvořil scénárista a humorista Tomáš Baldýnský:

Zdravím, pane Babiš,
viděl jsem vás teď párkrát v televizi a četl něco v novinách a rád bych Vás, spolu s dalšími, které takhle vídám, pozval na snídani. Můžete se zeptat na cokoli, na všechno odpovím. Kolegové mě informovali, že děláte zajímavé věci, tak Vás rád poznám. Vymyslel jsem lavičku ve Stromovce nahoře u Kaštánku, snad bude vyhovovat. Můžu poprosit, uděláte si na mě čas tento čtvrtek 23.3. v 9:30-11:00h? Těším se na Vás, Tomáš Baldýnský.

Po smršti internetových parodií se začaly objevovat i vážnější reakce, někteří z pozvaných odmítnutí podložili konkrétními důvody, například autor bestselleru Konec prokrastinace Petr Ludwig Babišovi odpověděl:

Dobrý den pane Babiši,
vážím si vašeho pozvání. Bohužel mám v pátek ve stejný čas workshop u klienta. V navrhovaný termín tedy nemohu. Rád se potkám někdy v budoucnu, ale na rovinu, až se dořeší Vaše aktuálně běžící kauzy. Ohledně nich by měli pokládat otázky jiní.
 Stále bych rád věřil tomu, že jsou vaše záměry v jádru dobré. Moje dlouhodobá vize je také lepší Česko, takže až se z podezření důvěryhodně očistíte, rád se do nějaké konstruktivní diskuse s Vámi zapojím.

Snídaně se nakonec přece jen konala, byť její organizátoři nakonec vybrali jinou kavárnu, aby se vyhnuli zájmu médií. O tom, jak probíhala, vydala svědectví novinářka Markéta Lukášková, jedna z pozvaných:

"Samozřejmě, ze Andrej si jel svoje monology, všichni sou blbečci a za všechno můžou ostatní a Kalousek, tak sem mu řekla, ze v 90 procentech furt mele o ostatních a ne o sobe a to je fail. Zeptala sem se ho, jak plánuje podpořit malý podnikatele, když je teď zatížil EET. Kdyz vysvětloval ze ve sněmovně všichni plácaj hodiny o ničem, řekla sem mu, ze on si ke kauze Čapí hnízdo taky plácal dvě hodiny o jinejch věcech. (...) No a jinak klasika, všichni sou kreténi, zkorumpovaný, mafiáni a pan Babiš bojuje proti nim že jo. Chvílema na me zvyšoval hlas a říkal mi VÁŽENA DÁMO!! a připadala sem si jak v Otázkách VM."

Co mají obě kauzy společného? To, že se tu střetávají dva světy. V té první je to svět marketingu se svým přesvědčením, že kvůli výhře v soutěži budou "zákazníci" plodit bezduché říkačky na téma lahodného mléka a másla. V té druhé je to svět mocných, který očekává, že si před osobním pozváním velkého Andreje Babiše každý sedne na zadek.

A namísto očekávaných loutek se tu však objevují tisíce lidí, kteří si z takové manipulace dělají legraci. Jistě, tisíce lidí jsou zatím příliš malá skupina na to, aby ovlivnili konzumentské návyky nebo rozhodli volby. Ale je to slibná zpráva o tom, že ne všichni se nechají vodit za nos líbivou hrou na city.

Autor je poradcem České pirátské strany.