Obsese generace X mou generací Y nezná hranic. Popravdě, není se moc čemu divit. V současnosti jsou už občané X u konce s dechem a výsledky jejich působení na této planetě lze označit za katastrofu.

Po Lence Zlámalové se rozhodl s křížkem po funuse o generaci Y napsat také Miloš Čermák a nutno dodat, že se jedná o text shrnující ta největší klišé, jaká na internetu naleznete. Nemohu jinak - musím všechny řezat stejným metrem. Je vůbec fascinující, byť nikoli překvapivé, jakou měrou baví předchozí generaci psát o té současné.

Jak řekl jeden z mých oblíbenců: hledíš-li dlouho do propasti, vhlédne pak propast i do tebe. Nuže, pojďme se tedy podívat, kdože to na nás hledí. Kdo a jménem koho se dopouští té odpudivě mrzké lidské vlastnosti - souzení. Byť se všechny generalizace generace Y - tedy lidí narozených v letech 1980-2000 - maskují za "popis", vždy se jedná současně o hodnocení a soud. Nejde tedy o to, "kdo to je", ale "jaký je".

Generace X: Hlavně něco dělat

Za generaci X jsou považováni ti, kdo se narodili v letech 1960-1980. Pracovní trh a politický systém tedy zaplavili v osmdesátých a devadesátých letech. Generace X byla označována za generaci MTV - pro ty ze současníků, kteří se nepovažují za amatérské historiky, jen připomenu, že se jednalo o televizní kanál, kde se vysílaly hudební klipy. Něco jako YouTube, ale museli jste se dívat i na věci, které vás nezajímaly. Kdo navíc zná hudební klipy ze sedmdesátých a osmdesátých let, ví moc dobře, že se jednalo o nejperverznější období v dějinách audiovizuální tvorby.

Nicméně čeští vykladači mé generace, jako je Zlámalová a Čermák, k MTV nejspíš přístup ani neměli. V normalizačním Československu, které formovalo jejich bizarní generaci, měli jako alternativu “Televizní klub mladých” a jejich mluvčím byl dle názoru mnoha expertů předseda Socialistického svazu mládeže - Miroslav Šlouf.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Osmdesátá léta lze považovat za období bezbřehého hédonismu v rytmu disco. Když už to vypadalo, že vyprázdněnost lidské existence nalezla své dno, přišla devadesátá léta, která dokázala, že když se prohrabete dnem, objevíte nový vesmír naprosté zbytečnosti. Hymnou se stal song kapely Twenty 4 Seven s jejich sokratovskou otázkou Is it love? Na to tehdy 2 Unlimited (takhle se v té době kapely opravdu jmenovaly) odpovídali: No, no limit. Tato produkce položila pevné základy neotřesitelné frivolní dekadence a flexibilního nezájmu mé generace Y.

Generace Y: Zen v praxi

Náhle bylo zcela jasné, že pokud veškeré pracovní vypětí rodičů vede k produkci pomníků absurdity, bude nutné se v životě vydat jiným směrem. Nedá se nic dělat, ale svět lobotomie není pro každého. 5. 4. 1994 na to mimochodem velmi důrazně upozornil Kurt Cobain.

Generaci X na mých souputnících nejvíc irituje, že jsme údajně leniví a nechce se nám pracovat. Jejich heslem bylo "hlavně něco dělat" a s ohnutou páteří šplhat po kariérním žebříčku až na vysněný pozlacený náhrobek. Veškeré jejich workoholické nasazení, spočívající v demontáži ekonomického a sociálního systému jejich předchůdců, vyvrcholilo v roce 2008 celosvětovou ekonomickou krizí. Od nás se nyní očekává, že marnotratný účet generace sociopatů svým pracovním nasazením a odříkáním zatáhneme. V Česku to není moc vidět, ale důsledkem činů generace X také je, že jsou v jižní Evropě lidé do 30 let v podstatě odepsaní. Jejich šance mít něco jako práci a uživit rodinu se blíží nule.  

Má generace je politicky vlažnější než ta předcházející, protože ideologické bitvy starců nepřinesly ani náznak jakékoli odpovědi. Jedinou jistotou mé generace je permanentní nejistota, pro kterou je výzva “pořiďte si hypotéku” incentivem z říše WTF. Zlámalová a Čermák zabrali pozice, které jsou pro nás uzavřeny, a komentují nás z pozic, které nedávají žádný smysl.

Nicméně abych zde jen nehloubil zákopy absurdity. Každá generace se rodí do podmínek, které si nevybrala, a musí se vyrovnat s pravidly, jež si nezvolila. Zjevnou ironií pak je, že ji vždy vychovala generace předchozí, aby byla následně nucena čelit důsledkům svých vlastních činů. Tedy - dobře vám tak.

Je také třeba upozornit, že vzhledem k širokému záběru celého označení “generace XYZ”, pokrývajícího celé dvacetileté období, vypadají i obyčejné horoskopy s měsíčními intervaly jako důkladná vědecká práce. Ve chvíli, kdy budete pro obecné charakteristiky hledat jakékoli zakotvení v konkrétní realitě, začne se vám celý koncept bortit pod rukama.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se