V poslední době se rozběhla diskuse o tom, zda by bylo možno prezidenta Zemana obvinit z velezrady. Názory právníků na tuto otázku se různí, ale převládá názor, že konání české hlavy státu dosud nenaplňuje skutkovou podstatu tohoto ústavního deliktu. Při své návštěvě Kazachstánu nám nicméně prezident sám bezděčně napověděl, jak by vůči němu bylo možno postupovat, když použil v souvislosti s Ukrajinou termínu finlandizace.

Ano, finlandizace neboli zbavení svéprávnosti – to je zřejmě ten správný postup, který lze aplikovat na ústavně neodpovědného a z řetězů zcela utrženého prezidenta. Tento postup by možná byl trochu nestandardní a neodpovídající ústavním zvyklostem, ty však prezident sám, jak známo, stejně považuje za „idiotské“.

Představme si, jak by mohla vypadat taková finlandizace českého prezidenta: Nejprve by ministr obrany vyslal několik stovek profesionálních vojáků v neidentifikovatelných uniformách na Pražský hrad, kteří by začali vyvolávat potyčky s Hradní stráží. Přitom by samozřejmě sveřepě trval na tom, že tam žádní vojáci české armády nejsou, a pokud ano, že jde nanejvýš o několik dobrovolníků, kteří si tak krátí dlouhý čas své dovolené. Při své pověstné důvěřivosti by mu prezident jistě věřil víc než vlastním podřízeným a potyčky by tak mohly nerušeně pokračovat třeba i několik měsíců. V první fázi by stačilo, kdyby hradní separatisté obsadili třeba I. nádvoří, Míčovnu a Daliborku s Nejvyšším purkrabstvím. Prezidentská kancelář by se ocitla v defenzivě, neboť by její síly byly zcela vstřebány touto hradní „občanskou válkou“, zatímco mluvčí Ovčáček by mohl naplno rozvinout své schopnosti v rámci regulérní válečné propagandy.

Vláda by nařídila ČEZ, aby Pražskému hradu několikanásobně navýšil ceny elektřiny, a pokud by Hrad nebyl ochoten či schopen tuto částku uhradit, byly by mu přerušovány dodávky elektřiny. Parlament by radikálně seškrtal rozpočet prezidenta. Poté by začal vysílat na Pražský hrad konvoje s humanitární pomocí sponzorované Agrofertem. Těmito dodávkami by si jednak získal na svou stranu zaměstnance Pražského hradu, jednak by s nákladem mohl občas propašovat zbraně a munici pro Stropnického zelené mužíky a v utajení odvést raněné či padlé.

Až by byl Pražský hrad zcela zdecimován, prezident by byl převezen do zámku v Lánech, kde by bylo zřízeno multifunkční centrum sloužící jako psychoterapeutický ústav pro bývalé hlavy státu a zároveň jako protialkoholní léčebna. Vedle článku o ústavní neodpovědnosti prezidenta by byl do ústavy vtělen i článek o jeho nesvéprávnosti. O prezidentovy pravomoci by se pak podělily ostatní ústavní instituce. O budovy Pražského hradu by se rozdělila katolická církev s Univerzitou Karlovou. Finlandizací prezidenta by tak mohl být uveden do chodu obtížný proces rekultivace zdevastované krajiny české politiky.

 

Autor je filosof, vyučující na FF UK.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru