Výrok, že Miloš Zeman je Zdeněk Troška české politiky, kterého se dopustil Vladimír Špidla v dokumentární sérii Expremiéři, je asi nejvtipnější veřejný výrok bývalého premiéra. Špidla sice má smysl pro humor, ale bonmoty a vtipné glosy vždycky nechával jiným. Politika je vážná věc, zejména je-li člověk premiér nebo předseda strany, mínil bývalý šéf ČSSD, a tak se Špidla vždy držel zpátky a bodoval spíše buldočí tvrdohlavostí, kterou ve slavné předvolební debatě odzbrojil i Václava Klause.

Špidlovo vyjádření je nicméně přesné, jak ostatně potvrdila i reakce prezidenta Zemana, který byl vlastně rád, že mu tento politik „neúspěšný prakticky ve všem“ tak pěkně nahrál. Zemanovi se nakonec přirovnání k Troškovi líbí, protože koneckonců na jeho filmy chodí statisíce lidí, zatímco Špidlu a podobné „umělce“ neposlouchá nikdo.

Zdeněk Troška dělá filmy pro lidi, tak jako Miloš Zeman dělá politiku pro lidi. Vladimír Špidla je intelektuál, jenž lidi naopak bere jako jistou sociální hmotu, kterou politikové hnětou. Zeman, po vzoru Trošky, se naopak nechává při své politické tvorbě hníst lidmi, nad které se na rozdíl od Špidly nepovyšuje. Hlas lidu, hlas boží, a tedy i můj.

O uměleckých kvalitách Troškových filmů asi nemá cenu diskutovat, zajímavá je jejich masovost, která vychází z jistého nejnižšího společného jmenovatele. V Troškově tvorbě je už možné úplně všechno, ostatně tak jako v politickém působení Miloše Zemana. Troška ovšem lidi pouze baví, Zeman je chce vést. Troška nemá ambice vstoupit do dějin kinematografie, neodhaluje žádné širší možnosti filmu, film je pro něj pouhý nástroj lidové zábavy, v čemž se ostatně shodne třeba i s oscarovým režisérem Jiřím Menzelem. Zemanovo politické působení má větší ambice: chce být památným, významným výrazem politické moudrosti, která se ovšem devalvuje tím, že právě zůstává v troškovském prostoru nejnižšího společného jmenovatele.

Spor mezi Špidlou a Zemanem je táhlým sporem uvnitř ČSSD. Ta se jako už tolikrát v minulosti rozpíná mezi zemanovsko-troškovskou touhou ujet na populistické vlně nejmenšího možného jmenovatele a mezi špidlovskou snahou o solidní, vědecky podloženou politiku, třeba ve středostavovském stylu německé SPD.

Tím, že premiér Sobotka přizval do svého týmu Vladimíra Špidlu, dal jasně najevo, že jeho cesta je spíše ta vážná, německá. Jeho stranický rival Michal Hašek je zase více pro troškovskou cestu Miloše Zemana, jakkoliv je jeho projev velmi kultivovaný, jde mu tak nějak hodně o ty lidi. A protože vyvažování mezi Haškem a Sobotkou ČSSD nic velkého v minulých volbách nepřineslo, je načase změnit styl a rozhodnout se, Troška, nebo Špidla.

Bohuslav Sobotka věří, že v sobě udrží vyvážené obě tendence, jenže na to už asi české politické prostředí slyšet nebude, zvláště když tento prostor systematicky luxuje hnutí ANO. ČSSD je na křižovatce vpravdě filmové. Dá se na mainstreamové, ale přece jen pořád dosti kvalitní filmy (třeba Spielberg), anebo propadne filmu jakožto lidové zábavě.

Na Spielberga se přece do kina chodí – a nic nevkusného a ponižujícího to tedy není. Ani trošku!

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru