„Jdeme světu příkladem,“ radovali se koncem října německá kancléřka a francouzský premiér po unijní dohodě o dalším plánu na snížení emisí CO2 o 40 procent a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů elektřiny na 27 % do roku 2030. Ekonomická stagnace eurozóny a další vysoké náklady na energii a sníženou schopnost konkurence naše idealisty nijak netrápí.

Ani to, že bez atomových a plynových elektráren je takový cíl při dnešních technologiích nerealistický. Konají dobro, ať to stojí, co to stojí. Jejich radostná zvěst ovšem světu určena není, ten dohody o boji s globálním oteplováním ignoruje. Chudí Číňané a Indové chtějí svítit, topit a jezdit jako my, to jen Evropané a dnes už i většina Američanů, se obávají přehřáté planety.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se