Při pohledu na kandidátky pro komunální volby si namyšlený Pražan může říci: zase je Praha v něčem napřed. Ale tentokrát není o co stát. Snad nikdy jindy a nikde jinde v polistopadové komunální politice nezkoušelo své štěstí tolik politiků minulosti, o kterých se mělo za to, že se nad nimi definitivně zavřela voda. Většina ostatních velkých měst se o víkendu rozloučí s radnicemi ovládanými léta ČSSD, ODS, případně oběma stranami. To pražští voliči radikální změnu zvolili už v roce 2010 v podobě TOP 09. A opět anoncovaná změna Pražanům už trochu zevšedněla.

Kdyby člověk netušil, kdo má v hlavním městě šanci na zvolení, pohled na pražský volební lístek by celkem jasně naznačoval, že po letité zářné budoucnosti s ODS a čtyřech letech změny s TOP 09 nyní nastupuje to nejhorší z minulosti.

Na pražském volebním lístku chybí snad už jen Pavel Bém a Jiří Paroubek. Rozval pražské politiky pobídl k návratu minulost, o jejíž vyvolávání Pražané ani tolik nestáli. Každá z minulých garnitur nyní inzeruje svůj správný recept pro pražskou budoucnost. Z přelomu století se vyloupl tehdejší primátor Jan Kasl – nejprve poslušný budovatel modré Prahy, pak opoziční rebel a poslední léta už dlouho nic, než ho poněkud neobratně oživil Andrej Babiš.

Další éru může reprezentovat lídr ČSSD Miloslav Ludvík – nyní oranžová naděje Prahy, od roku 2002 však také poslušný podporovatel Prahy Jiřího Paroubka a Pavla Béma. A pak tu máme svědky zlatého „opencard“ období Pavla Béma – Jana Burgermeistera či Milana Jančíka. Ale třeba i současného zeleného kandidáta na primátora Petra Štěpánka, který svého času rád Bémovi za post radního dělal stafáž a na rozloučenou od něj dostal vánoční betlém.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Takováto nabídka by v roce 2010 neměla nejmenší šanci. Pražané přece chtěli změnu s velkým Z, ať už ji představoval Zdeněk Tůma, Bohuslav Svoboda či Jiří Dienstbier. Po čtyřech letech však touha po změně notně vyvanula a probudila roky mlčící pražskou minulost. A jak si povede, může být zajímavé i pro voliče jiných velkých měst. Rok 2010 sice pár radnic radikálně obměnil (České Budějovice, Liberec, Zlín), ve většině však zůstala u vlády ČSSD či ODS. Nyní však na vlnu změny zjevně naskočilo ANO a tuší úspěch. Zároveň je více než pravděpodobné, že onu poptávanou změnu narychlo poskládané kandidátky ANO dokážou proměnit ještě hůře než TOP 09 v Praze. A přijde deziluze a vzpomínky na minulost. Tak jako nyní v Praze.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.