Začínat v nové práci není nic jednoduchého, každý to někdy zažil nebo by možná zažít chtěl. Stejně jako si musíte některé dovednosti a znalosti osvojit při práci za pokladnou v supermarketu, musíte se leccos naučit, když začnete řídit ministerstvo.

Třeba ministerstvo školství. V posledních letech je školství spravováno podle jakýchsi tajných spisů, kde se mísí zkušenosti 19. a částečně 20. století, předsudky, mytologie, numerologie a náhlé záchvěvy mysli.

Zkusme sestavit elementární seznam mýtů, které se neustále vracejí a jež by přitom bylo záhodno pohřbít na vzdáleném a zapomenutém místě.

Musíme zachovat praktické (zvláštní) školy.

Protože dětí je přece dost, tak jich pojďme část rovnou odepsat na zbytek života.

Snaha o zachování “praktických” škol je jen jinak formulovaný požadavek na zachování segregovaných škol pro romské děti. Smyslem školství je poskytnout každému stejné šance na získání maximálně možného vzdělání. V Česku jsou však romské děti posílány automaticky do praktických škol, čímž jejich šance na získání jakéhokoli dalšího vzdělání končí. Už v dětství také končí jejich šance na zisk dobré - nebo jakékoli - práce v dospělosti a šance na zařazení do většinové společnosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se