Teroristická skupina Islámský stát (IS) je známa svou brutalitou. Cizí jí není stínání hlav, ukřižování, únosy, vraždy, mučení, amputace, věznění, hromadné popravy či sebevražedné útoky. Jeho oponenti jsou bez milosti likvidováni, příslušníci náboženských a etnických menšin na obsazených územích jsou buď vražděni, nebo dostanou na výběr mezi násilnou smrtí, útěkem a konverzí. Není to samoúčelné, cílem je učinit dojem na nové rekruty, vyděsit nepřítele a předčit konkurenci. Praktiky IS však nejsou omezeny jen na instrumentální použití násilí.

Strategie expanze a kontroly

Vojenská expanze IS klade důraz na teritoriální kontrolu, nikoliv bodové teroristické útoky. Využívá při tom třístupňové taktiky. Nejprve jsou zahájeny bombové a sebevražedné útoky, pak vyvolán zmatek a následně je v chaos a zmar uvržené území přímo obsazeno a konsolidována jeho kontrola.

Po vojenské konsolidaci teritoria nastupuje uplatnění náboženské policie, tvrdých trestů a systematického vzdělávacího a převýchovného aparátu. Poté, co je obyvatelstvo zpacifikováno a provedena jeho úvodní indoktrinace, následuje sofistikovanější a více nákladná fáze kontroly, při níž se radikálové z IS snaží zavádět polostátní struktury – ministerstva, soudy, a dokonce i jednoduchý daňový systém, který je navíc mírnější než například u syrského režimu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.