Teroristická skupina Islámský stát (IS) je známa svou brutalitou. Cizí jí není stínání hlav, ukřižování, únosy, vraždy, mučení, amputace, věznění, hromadné popravy či sebevražedné útoky. Jeho oponenti jsou bez milosti likvidováni, příslušníci náboženských a etnických menšin na obsazených územích jsou buď vražděni, nebo dostanou na výběr mezi násilnou smrtí, útěkem a konverzí. Není to samoúčelné, cílem je učinit dojem na nové rekruty, vyděsit nepřítele a předčit konkurenci. Praktiky IS však nejsou omezeny jen na instrumentální použití násilí.

Strategie expanze a kontroly

Vojenská expanze IS klade důraz na teritoriální kontrolu, nikoliv bodové teroristické útoky. Využívá při tom třístupňové taktiky. Nejprve jsou zahájeny bombové a sebevražedné útoky, pak vyvolán zmatek a následně je v chaos a zmar uvržené území přímo obsazeno a konsolidována jeho kontrola.

Po vojenské konsolidaci teritoria nastupuje uplatnění náboženské policie, tvrdých trestů a systematického vzdělávacího a převýchovného aparátu. Poté, co je obyvatelstvo zpacifikováno a provedena jeho úvodní indoktrinace, následuje sofistikovanější a více nákladná fáze kontroly, při níž se radikálové z IS snaží zavádět polostátní struktury – ministerstva, soudy, a dokonce i jednoduchý daňový systém, který je navíc mírnější než například u syrského režimu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se