Mohli bychom říct, že jsou to jen slova. Ale pokud jsme právem kritizovali, že současná česká vláda ve vztazích s Čínou agendu lidských práv dosud nejen ignorovala, ale spíše toto téma sama aktivně potlačovala, tak pak nelze pominout včerejší projev premiéra Bohuslava Sobotky na úvod česko-čínského fóra. Premiér v projevu připomněl, že "základním předpokladem rozvoje vzájemného partnerství je také otevřená výměna názorů", včetně diskuse o důležitosti lidských práv, a že právě "Česká republika je zemí, která na otázku lidských práv klade dlouhodobě velký důraz".

Je pochopitelné a zcela v pořádku, že demonstrantům, kteří včera přišli na Hradčanské náměstí protestovat proti režimu v Pekingu, takové prohlášení českého premiéra stačit nemůže. Ale je politickou realitou, že jde o jasný, významný a pozitivní posun.

Letos v dubnu během návštěvy ministra zahraničí Zaorálka v Pekingu česká strana podepsala deklaraci, která otázku lidských práv – zcela konkrétně problematiku Tibetu – hodila přes palubu. Šlo o ponížené gesto, kde český text deklarace byl s největší pravděpodobností (jak si tehdy všiml sinolog Martin Hála) hrubým polopatickým překladem z čínského originálu, včetně převzetí čínské režimní frazeologie.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se