Nevím zda pro účely voleb do Evropského parlamentu někdy vznikne systém panEU politických stran. Jsem ale přesvědčen, že by to byl silný katalyzátor integračních procesů, posilování geopolitické významnosti EU a její akceschopnosti ekonomické, politické a nakonec i vojenské, tedy všech současných slabostí, které jsou často EU vyčítány. 

Síla, postavení a stabilita USA nejsou náhoda. Mám bohatou životní zkušenost s tím, že jsou mi lidé s jejich názory sympatičtí nebo naopak nikoliv podle toho, které jsou národnosti, ale podle toho co jsou ti lidé prostě zač. Lidé podobného smyšlení o celoevropsky významných otázkách se nachází ve všech zemích EU, ať jsou pro silnější nebo slabší EU.

Bylo by přirozené, kdyby se volič ve volbách mohl rozhodnout pro svým názorům nejbližší panevropskou stranu, která ve svém programu bude muset brát ohled na zájmy ideově spřízněných voličů napříč členskými zeměmi. Vznik panevropských stran však může nastartovat asi jen změna volebního systému do Evropského parlamentu. Ale k tomu asi bez zavedených panevropských stran nedojde. Takže pes se drží za ocas.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se