Není to v tomto případě vůbec snadné, ale: zapomeňme na chvíli úplně na Andreje Babiše. Na to, zda byl, či nebyl vědomým spolupracovníkem Státní bezpečnosti, a na to, zda a kdy vůbec k tomu něco řeknou slovenské soudy. I na to, že je to on, kvůli komu se má narychlo, na mimořádné schůzi nové Poslanecké sněmovny, přijmout zákon o státní službě, který má přebít požadavky stále platného lustračního zákona. A pomiňme pro tentokrát i fakt, že je dosti absurdní, aby se odhlasování jakéhokoli zákona v prvním čtení tvářilo, jako by byl zákon celý schválený.

Bráno zcela obecně, bez Babiše: Je pozoruhodné, jak debatě o tom, zda může být členem vlády člověk, který si zadal s totalitním režimem víc, než je zdrávo (tedy nejen řadovým členstvím ve straně), vévodí dumání nad tím, jestli to dovoluje, nebo zakazuje nějaký zákon.

Jistě, zákony platí a mají se respektovat, to podstatné je ale jinde. Vadí nám, lidem, občanům, voličům, veřejnému mínění, aby nějaký takový člověk mohl být v demokratickém státě ve vládě či jiné významné ústavní funkci? Je čtvrt století spořádaného života ve svobodné společnosti dost času na to, aby člověk odčinil předchozí hříchy? Na tohle si máme poctivě odpovědět, ne se alibisticky schovávat za znění zákona a čekat na to, zda zákon o státní službě přebije a vynuluje ty pasáže lustračního zákona, které zrovna něčemu nebo někomu překážejí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.