V pondělí 4.11. 2013 začal po celé republice zátah na tzv. growshopy – tedy obchody, které nabízejí jak potřeby pro pěstování rostlin (květináče, substráty, hnojiva, závlahové systémy, osvětlení pro pěstování rostlin v uzavřených prostorech, atd.), tak i semena rostlin (zejména konopí).

Podle policie a státního zastupitelství se provozovatelé growshopů dopouštěli šíření toxikomanie, tedy trestného činu dle § 287 tr.z. Toho se dopustí ten, „kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří“.

Návykovou látkou je překvapivě i „konopí“ a již méně překvapivě „pryskyřice z konopí“1. Proč se vedle chemických látek dostala do seznamu i rostlina, mi známo není, ale slabou útěchou budiž, že konopím má být jen „kvetoucí nebo plodonosný vrcholík rostliny z rodu konopí (Cannabis) nebo nadzemní část rostliny z rodu konopí, jejíž součástí je vrcholík2. Jinými slovy rostlinka konopí, která nemá květenství (vrcholík), není konopím ve smyslu zákona o návykových látkách, takže není návykovou látkou.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se