Dlouhá staletí jsme byli pod cizí nadvládou (habsburská monarchie, nacistické Německo, sovětské impérium). Vše nasvědčuje tomu, že jsme nezískali schopnost vládnout si sami. Politici nemají jen běžné chyby, se kterými u nich musíme počítat, ale až na vzácné výjimky je to sbírka toho nejhoršího v české společnosti. Za dvě desetiletí od formálního přechodu k nezávislosti a k demokracii se jim podařilo voličstvo naštvat tak, že ze slova „politik“ se stalo neslušné slovo. Kdyby někdo v civilním životě druhého označil za politika, mohla by z toho být rvačka. Ve větším opovržení než politici jsou snad už jen církve.

Zklamání z politiky a politiků se v posledních volbách projevilo volbou fiktivních „nepolitiků“. Už to ale není ona ušlechtilá „nepolitická politika“, která byla zmiňována v havlovské éře. Teď už je to jen vulgární zjednodušování složitých politických témat, hrubiánství a primitivismus. Téměř polovinu obyvatelstva politická budoucnost země nezajímá a z té druhé půlky, u níž ovšem (zatím?) nevíme o regionální, věkové, příjmové a vzdělanostní struktuře, nemalá část svou volbou činí z oněch fiktivních nepolitiků politiky, vůči kterým zaměří svůj tekutý hněv (podle Baumanna) v příštích volbách, aby je vystřídalo dalšími nepolitiky a tak trvale dál.

Lidé se rozhodují, lépe řečeno slepě poslouchají opinion-makery zjevně proti svým vitálním zájmům. Šance na změny, které by dovedly Česko do rodiny civilizovaných evropských národů, do standardní politické rozpravy, jsou prakticky nulové. Kriticky uvažující a koncepční člověk se v takové situaci musí jasně odříznout od stranicko-politických šarvátek. Nechce-li se propadnout do pohodlného soukromí, musí se koncentrovat na občanské aktivity mimo spory politických stran (z nichž jedna z možné budoucí vládní koalice ani není politickou stranou), nejspíše na občanskou angažovanost v nevládních a neziskových organizacích, na ochranu lidských a občanských práv, pomoc marginalizovaným a snad i na postupné trpělivé budování politické kultury.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se