Musím předeslat, že jako volič jedné z méně úspěšných stran mohu být s výsledky voleb spokojen jen těžko. Příliš však nerozumím komentářům, které líčí výsledky voleb jako bezmála národní tragédii. Jistě, politický systém se stal fragmentovanějším, než jsme byli zvyklí, stále uvědoměle stalinističtí komunisté posílili a v panu Okamurovi dostal parlament „důstojného“ nástupce Miroslava Sládka. Výsledky voleb lze ale číst s mnohem větším optimismem, než předchozí věta napovídá.

Za prvé, voliči znemožnili vznik vlády ČSSD s podporou komunistů. Ti, kteří dlouhodobě argumentují, že KSČM se musí znemožnit účastí ve vládě, aby její podpora konečně klesla, zapomínají, že tato možnost nebyla diskutována. Komunisté měli vládu sociálních demokratů podpořit, nikoliv se jí účastnit. Dostali by se tak do funkcí, které by byly mnohem méně viditelné a hůře kontrolovatelné než ministerský post, čímž by KSČM posílila svůj vliv, aniž by nesla přímou politickou odpovědnost. Pokud nejsme fanoušky normalizačního období, těžko jsme se z této představy mohli radovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.