Na úvod se vraťme do Olomouce na konci c. a k. monarchie. Ta už několik desetiletí spí a sní svůj sladký sen o hlavním městě Moravy, o sídle arcibiskupství, o nejmodernější pevnosti v Evropě, toho času demolované. Ekonomickým tahounem Moravy je už delší dobu díky příznivější geografické poloze Brno (nazývané Manchesterem Rakouska-Uherska), kam také byly převezeny zemské desky. Olomouci už prakticky zbývá jediné moravské prvenství, a sice krása.

Společenská situace v Olomouci je dnes prakticky stejná jako před sto lety. Převedeno do sportovní terminologie, stále chce bojovat, a proto i prohrávat v ringu se soupeři v těžké váze, místo aby si připustila, že důstojně může bojovat pouze ve váze bantamové.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se