Česko je skoro čtvrt století po pádu komunismu stále nejrovnostářštější zemí v Evropě. Míra chudoby sice narostla, ale na starém kontinentě je pořád nejnižší. I tak se vysoké procento Čechů cítí chudě. Podle průzkumu z roku 2010 je to podobné procento populace jako v Rumunsku.

Míra příjmové i absolutní chudoby a riziko sociálního vyloučení je přitom v Česku násobně nižší. Tento paradox mezi realitou a jejím vnímáním může odrážet určité zklamání z toho, že celá společnost bohatne tak trochu pomaleji, než jsme původně doufali, a hraje v Evropské unii stále druhou příjmovou ligu. Dalším vysvětlením může být historicky a kulturně zakořeněná nedůvěra Čechů v příjmové rozdíly. Tato kulturní konstanta může paradoxně působit jako určitá brzda dalšího dohánění západní životní úrovně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.