Snad každého studenta musela při psaní náročné odborné nebo závěrečné práce napadnout otázka: „Bude to ještě k něčemu?“ Proto letos vznikl unikátní projekt Diplomky na stojáka, jehož cílem je takové práce zviditelnit a zužitkovat.

Studenti, kteří nechtějí nechat svou práci zapadnout, tak mají příležitost formou zajímavé prezentace diskutovat a sdílet své objevy dál. Své poznatky se snaží co nejzajímavěji přednášet během 9 minutové prezentace typu TEDx. Projekt se primárně zaměřuje na práce s inovativním potenciálem přinášející poznatky a inspiraci přenositelnou do praxe.

30. května se v prvním kole se utkalo pět mladých výzkumníků z přírodovědných oborů z vysokých škol v Praze a Brně. Představili projekty na téma léčivých účinků konopí, nových možností v diagnostice rakoviny tlustého střeva nebo třeba jak léčit chemoterapií bez vedlejších účinků.

IHNED.cz je mediálním partnerem projektu a je na vás čtenářích, abyste z prezentací vybrali tu nejlepší. Které z pěti představených přírodovědných témat má podle vás největší potenciál? Hlasujte v naší anketě a pošlete vítěze na studijní cestu.

Další z Diplomek na stojáka se uskuteční příští týden a můžete se jich osobně zúčastnit - pozvánka na Facebooku zde

 


 

Stanislav Kykal - Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
NOVÉ MOŽNOSTI V DIAGNOSTICE RAKOVINY TLUSTÉHO STŘEVA


Rakovina tlustého střeva a konečníku patří k nejrozšířenějším typům rakoviny ve světě a Česká republika zaujímá dokonce nechvalné první místo z hlediska výskytu tohoto závažného onemocnění. Vysoká úmrtnost je zapříčiněna především zjištěním tohoto onemocnění až v pokročilém stádiu, neboť dosud neexistují spolehlivé metody umožňující včasnou diagnostiku. Nové možnosti otevírá spektroskopická analýza krve, která by mohla být rychlou, relativně levnou, spolehlivou a pro pacienta šetrnou diagnostickou metodou.

 

Jiří Chmela Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
CO SE STANE, KDYŽ POSVÍTÍME NA VODU?

Teoretická chemie je zajímavá disciplína využívající poznatků chemie, fyziky a informatiky. Během prezentace bude ukázáno využití metod teoretické chemie pro studium hydratovaného elektronu - zajímavé částice, která hraje roli (mimo jiné) při rozpadu ozonové vrstvy.

 

 

Karel Povolný - Vysoké učení technické v Brně
DESIGN KOMUNÁLNÍHO ČISTÍCÍHO VOZIDLA

Tématem diplomové práce je design komunálního čisticího vozidla. Jedná se o pracovní vozidlo, jehož hlavním úkolem je sběr odpadů a nečistot z ulic a z komunálních prostor. Finální řešení se skládá z designérské, ergonomické, konstrukční a grafické části. Jedná se o inovativní produkt, který respektuje trendy u konkurenčních výrobků.

 

 

Anna Pittermannová Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
BIOADHEZE KŘEMIČITÝCH NANOČÁSTIC

Pro cílené vylučování léčiv pomocí mikro- a nanočástic je nezbytně nutné znát jejich adhezní vlastnosti a schopnost přichytit se na předem určených buňkách či tkáních. V této práci byl vyvinut systém přichycení křemičitých nanočástic na povrch nádorových buněk pomocí silně specifické vazby mezi antigenem exprimovaným nádorovými buňkami a protilátkou navázanou na nanočásticích.

 

 

Kateřina Tejkalová - Masarykova Univerzita 
LÉČIVÝ POTENCIÁL KONOPÍ SETÉHO

O užívání konopí se od minulého století vedou spory na celém světě. I přes obavy odpůrců jsou prokázány jeho léčivé účinky u onemocnění, jako je např. roztroušená skleróza, zelený zákal a Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Je současná věda schopna pacientům zajistit přístup ke kvalitním a účinným odrůdám, které jsou přesně cílené na daný problém?

 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.