V poslední době se množí hlasy, které v těchto svízelných dobách doporučují pohřbít euro. Snad nejhlasitěji byl nedávno slyšen bývalý německý politik a jednoroční ministr financí Oscar Lafontaine. Euro podle něj nedovoluje devalvace a depreciace, takže země nemohou zlevnit své zboží, svůj vývoz.

Takže opět mýtus o zázračném zlatém proutku devalvace, léku na všechny neduhy-dluhy. Jenže moment. I země, které devalvovat či depreciovat mohou (například Česká republika), tak nečiní. Proč jednoduše neshodíme hodnotu koruny? Euro bude za padesát korun a bude po problémech. Proč jsme to již dávno neudělali a naše ekonomika by prodávala jak namydlený blesk a HDP by rostl jak po dešti?

Protože to právě není tak jednoduché. Proč nedevalvovalo takové Maďarsko nebo Island předtím, než zkrachoval? Protože devalvace není tím kouzelným proutkem, ke kterému se upínáme. Naopak Švýcarsko, jak známo, svůj frank navázalo pevným kurzem na euro. Podobně to mají již mnoho let v Dánsku. Takže v Dánsku de facto euro mají, ale vypadá jako dánská koruna, a u nikoho to tudíž žádné velké emoce nevyvolává.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se