Ekonomie - na první pohled to vypadá, že se jedná o technickou vědu, o neutrální, bezhodnotové pole, na kterém se neosobně počítá hodnota a optimální výroba, ceny, zisky. Společenská věda, kterou mnozí dokonce ani nepovažují za společenskou vědu, ale přímo za vědu exaktní. Vědu, která se má podobat fyzice.

Jenže na ni lze též pohlédnout jako na zástěru. Za záclonou čísel a rovnic není ono duté, neutrální nic, ale celá plejáda čehosi, co se nepřiznává, o čem se nemluví, totiž vlastní hodnotový systém, který nám říká, co máme dělat, jak to máme dělat, co a jakým způsobem máme uvažovat a čemu jakou hodnotu přisoudit. Ekonomie se snaží tvářit bezhodnotově a nevynášet soudy, ale zdá se mi, že je tomu právě naopak. Ekonomie tvoří naše hodnoty.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se