Dohodnuté řešení problémů Kypru je prezentováno jako jakési jánošíkovské řešení: peníze sebereme jenom těm špatným – hodně bohatým, obyčejných Kypřanů se deal nedotkne. Což je úplný nesmysl.

Podle zpráv se zdá, jako by kyperské banky přetékaly penězi ruských oligarchů. Jistě, mnoho ruských firem i soukromníků má na Kypru peníze. Jenže oligarchie je vláda úzké skupiny osob, takže počet oligarchů se ani ve stočtyřicetimilionovém Rusku nepočítá na stovky a tisíce. Navíc oligarchové se nevyznačují tím, že by byli idioti, kteří veškerý svůj majetek dají do jedné jediné (nyní zkrachovalé) banky na Kypru. Možná tam pár drobných mají uloženo, ale zbytek mají jinde. Většina zkonfiskovaných vkladů se proto spíš týká majetku vyšší střední třídy, která nemá na to, aby peníze rozložila po světě.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se